Σόκαρε την Μπαρτσελόνα η Άλμπα | Άντεξε στη πίεση των Βάσκων η Μακάμπι

Στο Βερολίνο η μέχρι πρότινος ουραγός της φετινής Euroleague επικράτησε της ομάδας του Ρότζερ Γκριμάο με 74-70 ανεβαίνοντας στη 17η θέση της διοργάνωσης, ενώ η ομάδα του Κάτας πήρε τεράστια νίκη επί της Μπασκόνια με 89-81, φτάνοντας στις εννέα νίκες με έξι ήττες.

Άλμπα Βερολίνου-Μπαρτσελόνα 74-70

Στο Βερολίνο η Άλμπα φιλοξένησε τη Μπαρτσελόνα με την Γερμανική ομάδα να έχει δυο συνεχόμενες ήττες από στη διοργάνωση ενώ οι Καταλανοί από την εντός έδρας ήττα από το Μιλάνο. Η ομάδα του Ρόζερ Γκριμάο έκανε εξαιρετική αρχή με κύριους αποδέκτες της μπάλας στην επίθεση τους Βίλι Ερναναγκόμεθ και Νίκολα Λαπροβίτολα, με τους Γερμανούς να μένουν πίσω με 12 πόντους (7-19) τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Εκεί έγινε το ξέσπασμα τους φτάνοντας τη διαφορά στους τρεις με σκορ 22-19. Στη δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί διατηρούσαν τα ηνία της αναμέτρησης με τη διαφορά να αυξομειώνεται στους 6 έως 9 πόντους. Το ημίχρονο όμως έκλεισε πάλι με +3 των φιλοξενούμενων με 41-38.

Στη τρίτη περίοδο οι Γερμανοί έκαναν το δικό τους ξέσπασμα ξεκινώντας από την άμυνα τους. Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έκαναν την χειρότερη τους εμφάνιση με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με την Άλμπα να το εκμεταλλεύεται πλήρως. Με επί μέρους σκορ 18-11 και λύσεις από τον Ματ Τόμας και Τίμαν έκαναν την ολική ανατροπή με το σκορ στη τρίτη περίοδο να κλείνει στο 56-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Βερολινέζοι έκαναν ότι ήθελαν το σύνολο του Γκριμάο που δεν είχε κάποιον να σκοράρει στις δύσκολες καταστάσεις. Το τελικό 74-70 έδωσε μια τεράστια νίκη στην ομάδα της Άλμπα που ξέφυγε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τους Καταλανούς να εκπλήσσονται αρνητικά απέναντι στη θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 28-41, 56-52, 74-70

Μακάμπι Τελ Αβίδ-Μπασκόνια 89-81

Η ομάδα που με βάση τα δεδομένα του πολέμου δεν φαίνεται να έχει επηρεαστεί από την εμπόλεμη κατάσταση του Ισραήλ είναι η Μακάμπι, καθώς έχει αγωνιστεί μακριά από τη φυσική της έδρα με την Μπασκόνια να είναι αυτή που έπρεπε να πάρει τη νίκη στην κόντρα στους παίκτες του Κάτας. Η αρχή ήταν καλή για τους παίκτες του Ισραηλινού τεχνικού με με τη διαφορά να μην ανεβαίνει ψηλότερα από τους επτά πόντους με τους Βάσκους να μένουν κοντά στο σκορ με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 22-22. Στη δεύτερη η Μπασκόνια έχασε λίγο την συγκέντρωση της με τη διαφορά να φτάνει και στους 10 πόντους, αλλά με προσωπικό κρεσέντο του Μάρκους Χάουαρντ οι Ισπανοί έφτασαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 49-47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχαν τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά οι Ισραηλινοί δεν τους άφηναν να ξεφύγουν στο σκορ, με αυτή να μην υπερβαίνει του πέντε πόντους. Οι Γουέμπ και Σόρκιν κρατούσαν τη Μακάμπι εντός διεκδίκησης της αναμέτρησης, με τον Κάτας να τους κρατάει στο παρκέ με κάθε κόστος, καθώς ο Λορένζο Μπράουν δεν μπορούσε να εκτελέσει παρά μόνο να δημιουργήσει για τους συμπαίκτες του. Έτσι η διαφορά έπεσε με το προσπέρασμα των Ισραηλινών σε 68-67. Στη τελευταία περίοδο η Μακάμπι κλείδωσε το παιχνίδι με τον Κόλσον να βοηθάει του συμπαίκτες του και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10, με την Μπασκόνια να αναγκάζεται να κάνει γρήγορες επιθέσεις, χωρίς αποτέλεσμα. Το τελικό 89-81 έβαλε την Μακάμπι στην εξάδα και τους Ισπανούς τους απομάκρυνε κρατώντας τους εντός οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 22-22,47-49, 68-67, 89-81//ΓΡ.