Σόκαρε την Εφές η λειψή Βαλένθια!

Οι “νυχτερίδες” είχαν ψυχή και έτσι κατάφεραν να φτάσουν σε μια εντυπωσιακή νίκη με 81-71 επί της Πρωταθλήτριας Ευρώπης παρά τις απουσίες τους για την 18η “στροφή” της Euroleague.

Ο Άλεξ Μουμπρού είχε έξι απουσίες, όμως κάτι τέτοιο δεν εμπόδισε τη Βαλένθια να επιβληθεί κόντρα στους Πρωταθλητές Ευρώπης, επικρατώντας με 81-71 στην έδρα της. Με τη νίκη αυτή, οι “νυχτερίδες” ανέβηκαν στο 8-10, την ώρα που η Αναντολού Εφές υποχώρησε στο 9-9 και παραμένει εκτός οκτάδας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Euroleague.

H Βαλένθια μπήκε “ζεστή” στην αναμέτρηση με τα τρίποντα των Ντούμπλιεβιτς και Πουέρτο, όμως η Αναντολού Εφές απάντησε άμεσα με ενέργειες των Μπομπουά και Εμπαγιέ, ανακτώντας το προβάδισμα (8-9, 6′). Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν καλό αγωνιστικό ρυθμό και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +3 (16-13) με καλάθι του Λόπεθ-Αροστέγκι.

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα των Ισπανών στη δεύτερη περίοδο, οι Τούρκοι με την έλευση του Σέιν Λάρκιν στο παρκέ, κατάφεραν να φέρουν το ματς στην ισοπαλία (20-20, 13′). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβασε “στροφές” και με προσπάθειες κυρίως μέσω των γκαρντ της, Μίτσιτς και Μπομπουά πήρε το προβάδισμα με 25-24 (17′). Οι Πρέπελιτς και Πουέρτο έδωσαν λύσεις, όμως ο Μίτσιτς με τρίποντο μείωσε στον πόντο (31-30) για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Οι “μάχες” συνεχίστηκαν εκατέρωθεν στην αρχή της τρίτης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν τον έλεγχο του αγώνα και προβάδισμα 3 πόντων (38-41, 25′) με τρίποντο του Εμπαγιέ. Το σύνολο του Άλεξ Μουμπρού όμως δεν… παρέδιδε τα όπλα του και με πρωταγωνιστή του τον Ράντεμπο, ανέκτησε ξανά το προβάδισμα (49-47, 28′). Τότε, οι Πρωταθλητές Ευρώπης έβγαλαν αντίδραση και με ενέργειες των Μίτσιτς, Κλάιμπερν και Λάρκιν, “έκλεισαν” στο +4 (52-56) το τρίτο δεκάλεπτο.

Η Βαλένθια έδειξε τις διαθέσεις της στην αρχή της τελευταίας περιόδου, καθώς με γρήγορο ρυθμό στην επίθεσή της και εξαιρετική αμυντική λειτουργία, έφερε ξανά το ματς στα ίσα (60-60, 33′) με τρίποντο του Γουέμπ. Η Εφές δεν κατάφερε να βρει χώρους στην επίθεσή της και έτσι οι “νυχτερίδες” ανέκτησαν το μομέντουμ του ματς. Οι γηπεδούχοι με ένα… επιθετικό κρεσέντο “εκτόξευσαν” τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (72-62, 38′). Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν δεν αντέδρασε ποτέ και έτσι οι Ισπανοί επικράτησαν με 81-71 στην “έκπληξη” της αγωνιστικής στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 31-30, 52-56, 81-71

Ο ΜVP

Ο Χοσέπ Πουέρτο ήταν αυτός που διακρίθηκε για τους θριαμβευτές σήμερα, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, μετρώντας 1/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 1/2 βολές. //

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Άλεξ Μουμπρού): Πουέρτο 15 (1/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρέπελιτς 13 (2/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ασίστ), Πραντίγια 5 (1), Γουέμπ 14 (3), Λόπεθ-Αροστέγι 12 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φεράντο, Ράντεμπο 12 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 10 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αλεξάντερ, Μάρι

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 14 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 6 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Σίνγκλετον (0/3 σουτ), Μπράιαντ (0/4 σουτ), Κλάιμπερν 15 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πλάις 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 11 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Εμπαγέ 8 (2), Ζίζιτς, Ντάνστον 3 (4 ριμπάουντ).