Σόκαρε τη Βαρκελώνη η Βίρτους!

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο με “μπροστάρη” τον Λούντμπεργκ επιβλήθηκε με 83-75 στην έδρα της Μπαρτσελόνα, “κλείνοντας” με θετικό τρόπο τον πρώτο γύρο της Euroleague.

Αν και ήταν το… φαβορί, η Μπαρτσελόνα γνώρισε ήττα-σοκ στο “Παλαού Μπλαουγκράνα” από την Βίρτους Μπολόνια με 83-75 για την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου στην Euroleague. Με τη νίκη αυτή, οι Ιταλοί ανέβηκαν στο 8-9, τη στιγμή που η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους υποχώρησε στο 11-6.

Η Βίρτους ξεκίνησε πολύ δυναμικά τον αγώνα, “τρέχοντας” ένα 5-0 σερί με πρωταγωνιστές της τον Σενγκέλια και τον Οτζελέγιε, ωστόσο η Μπαρτσελόνα αντέδρασε άμεσα. Με πρωτεργάτες της τον Λαπροβίτολα, η Μπάρτσα έφερε στα ίσα προσωρινά το ματς, με τους Ιταλούς να πατούν το πόδι στο “γκάζι”. Οι προσπάθειες του Λούντμπεργκ και η κυριαρχία των Μπακό και Τζαιτέχ στους “αιθέρες” έφερε προβάδισμα 11 πόντων (10-21, 8′) για τους φιλοξενούμενους. Ο Μίκι με ατομική ενέργεια “έγραψε” το 15-26 για το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Τα τρίποντα του Σανλί και Αμπρίνες, αλλά και η γενικότερη βελτίωση των γηπεδούχων στην επιθετική τους λειτουργία, έφεραν ξανά το ματς σε… μονοψήφιες διαφορές (25-30, 15′) στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Το επιθετικό… κρεσέντο του Αμπρίνες και του Χίγκινς έφεραν το ματς στον πόντο (32-33, 17′), όμως το σύνολο του κόουτς Σκαριόλο εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες των Καταλανών, κρατώντας διαρκώς ένα ισχνό προβάδισμα (34-40, 19′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια ενέργεια του Λούντμπεργκ που ανέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους (39-42).

Η Βίρτους Μπολόνια μπήκε πάλι “ζεστά” στην τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 8 πόντους (39-47, 22′) με μεγάλο πρωταγωνιστή της τον Λούντμπεργκ. Οι “Μπλαουγκράνα” απάντησαν άμεσα με πρωτεργάτη τους τον Κούριτς, ωστόσο ο Κάλινιτς ήταν αυτός που ισοφάρισε το ματς μετά από αρκετή ώρα (51-51, 25′). Ο Βέσελι έβαλε σε θέση “ισχύος” την ομάδα του, όμως οι Ιταλοί είχαν και πάλι τον τρόπο να φέρουν… στα μέτρα τους το ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Μπακό να διαμορφώνει το 60-57 και η τέταρτη περίοδος αναμενόταν… φωτιά.

Στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από τον Γουίμς και τον “μαέστρο” Τεόντοσιτς (59-68, 34′). Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως παίρνοντας πόντους από τους Βέσελι και Ντα Σίλβα, όμως ο κόουτς Σκαριόλο “έσφιξε” την άμυνά του. Ο Μίροτιτς μείωσε στους 3 με τρίποντο, όμως ο Τεόντοσιτς απάντησε σε κομβικό σημείο (70-76, 38′). Οτζελέγιε και Παχόλα “σφράγισαν” τη νίκη για τους φιλοξενούμενους, με το τελικό σκορ του αγώνα να διαμορφώνεται στο 83-75 υπέρ της Βίρτους, η οποία “έκλεισε” με θετικό τρόπο τον πρώτο γύρο της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-42, 57-60, 75-83

Ο MVP

Ο Ίφε Λούντμπεργκ ήταν αυτός που διακρίθηκε για τους νικητές, καθώς τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 5 κλεψίματα, ενώ είχε 4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/4 βολές.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 11 (3/3 δίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Παουλί, Σανλί 3 (1/4 τρίποντα), Βέσελι 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές), Κάλινιτς 4 (1), Λαπροβίτολα 11 (0/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη), Αμπρίνες 9 (3/4 τρίποντα), Χίγκινς 5 (1/7 σουτ, 3/4 βολές), Κούριτς 11 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις, Μίροτιτς 9 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σέρτζιο Σκαριόλο): Μάνιο 3 (1), Παγιόλα 5 (1), Μπακό 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζαϊτέ 10 (5/6 δίποντα), Λούντμπεργκ 20 (4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 κλεψίματα), Σενγκέλια 5 (6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μίκι 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίμς 4, Οτζελέγε 14 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 8 (1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ)