Σκορ και θέαμα από τον Προμηθέα (video)

Ασταμάτητοι μοιάζουν οι Πατρινοί που με εξαιρετικό μπάσκετ, επιβλήθηκαν με το εμφατικό 100-73 του Λαυρίου στο “Δ.Τόφαλος” για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Ο Προμηθέας Πατρών βρίσκεται σε εξαιρετική βραδιά και το… επιβεβαίωσε σήμερα (05/11) κόντρα στο Λαύριο, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 100-73 στο πλαίσιο της 5ης “στροφής” του πρωταθλήματος της Basket League.

Πλέον, οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 4-1, ενώ η ομάδα του Κώστα Μέξα έπεσε στο 3-2 μετά από το θετικό του ξεκίνημα στην κατηγορία. Για τους νικητές διακρίθηκαν οι Χέιλ και Κάουαν με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ για το Λαύριο ξεχώρισαν οι Ντε Τζούλιους και Καστανέδα.

Το σύνολο του κόουτς Παπαθεοδώρου εστιάζει στο επερχόμενο εκτός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό (11/11, 20:15, ΕΡΤ3), ενώ το Λαύριο αγωνίζεται με το Μαρούσι (13/11, 20:15, ΕΡΤ3) σε ένα ματς… must win και για τις δυο ομάδες.

Το ματς ξεκίνησε με… δυνατές μονομαχίες εκατέρωθεν. Ο Προμηθέας βρήκε σύντομα λύσεις στην επιθετική του λειτουργία με πρωταγωνιστές του τους Χρυσικόπουλο και Χέιλ για το 13-5 (3′). Οι Ετσενίκε και Ρέινολντς προσέφεραν πολύτιμη βοήθεια σε ρακέτα και περιφέρεια αντίστοιχα, με τους Πατρινούς να αποκτούν σύντομα διψήφιο προβάδισμα (21-9, 6′). Το Λαύριο βρήκε… πατήματα και σκορ από τους Καστανέδα και Ντε Τζούλιους, μειώνοντας ξανά σε μονοψήφιο αριθμό (26-17, 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +13 (33-20) για τους γηπεδούχους μετά από ενέργεια του Καραγιαννίδη.

Με πρωτεργάτες τους τον Καββαδά και τον Καστανέδα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν άμεσα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου σε μονοψήφια “μεγέθη” (36-27, 12′). Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου… άνοιξε το ρυθμό στο ματς και με ένα “κρεσέντο” του Κάουαν, “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +18 (49-31, 16′). Το Λαύριο είχε… κολλήσει επιθετικά και οι Χέιλ, Ετσενίκε και Κάουαν έκαναν… ό,τι ήθελαν την άμυνά του, ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +29 (63-34) για τους γηπεδούχους μετά από προσπάθεια του Καραγιαννίδη.

Το Λαύριο βελτίωσε άμεσα την εικόνα του στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου με πρωτεργάτες του τον Χέλεμς και τον Ντε Τζούλιους, όμως δεν κατάφερε να… απειλήσει (69-43, 25′). Οι γηπεδούχοι τότε, “πάτησαν γκάζι” και με το… κρεσέντο των Κάουαν, Ρέινολντς και Χέιλ, “εκτόξευσαν” τη διαφορά πάλι κοντά στους 30 πόντους (77-48, 29′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 80-53 μετά από μία ενέργεια του Μουρ για τους φιλοξενούμενους.

Το… πάρτι του Προμηθέα συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου… άνοιξε το rotation με τους Μπαζίνα και Κούρουκς να δεσπόζουν στο παρκέ (97-65, 37′). Τα τελευταία λεπτά του αγώνα στην Πάτρα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία άνετη νίκη με 100-73 επί του Λαυρίου για την 5η “στροφή” της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 63-34, 80-53, 100-73

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 9 (3/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Κόνιαρης 3 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 3 λάθη), Χρυσικόπουλος 7 (1), Ετσενίκε 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιλ 24 (2/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάουαν 22 (4/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πλώτας, Μπαζίνας 2, Κόφι 6 (11 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κούρουτς 7 (2/9 σουτ)

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Χέλεμς 11 (3/4 τρίποντα), Καββαδάς 10 (5/9 δίποντα), Θόρντον 2, Σπρίντζιος 2, Παπαδάκης, Μουρ 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Καστανέδα 15 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές), Ντε Τζούλιους 12 (4/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Βαζούκης, Ζάρας, Δεϊμέζης 3, Οικονομόπουλος 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 25/35 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 11/14 βολές, 38 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 15 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 24/44 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 13/20 βολές, 30 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της Basket League: