Σκληρή ήττα για τον Ολυμπιακό στην Πράγα

Οι “ερυθρόλευκες” ηττήθηκαν με το βαρύ 95-63 από την USK και παραμένουν χωρίς νίκη στη φετινή Euroleague, μετά από έξι παιχνίδια στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 95-63 από την USK Πράγας στη Τσεχία και υποχώρησε στο 0-6 στην Euroleague γυναικών. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκες” δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων και μοιραία ηττήθηκαν. Στο 3-2 πλέον οι γηπεδούχες.

Κορυφαία της αναμέτρησης η Μαρία Κόντε, που τελείωσε την αναμέτρηση με 32 πόντους και 7 ασίστ. Από κοντά και Βοράκοβα με 17 πόντους. Για τις ηττημένες ξεχώρισε η Σταμολάμπρου με 17 πόντους, με την Γκούσταφσον να προσθέτει 16.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, πιέζοντας αρκετά στην άμυνα για να κλέψει μπάλες, πράγμα που το έδωσε ένα αρχικό προβάδισμα πέντε πόντων (5-10 στο 5′). Οι γηπεδούχες αντέδρασαν, έσφιξαν την άμυνά τους και βρήκαν λύσεις στον αιφνιδιασμό από λάθη των “ερυθρόλευκων“, προσπερνώντας στο σκορ και παίρνοντας και προβάδισμα επτά πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με επιμέρους σκορ 15-3 (20-13).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχες συνέχισαν να βρίσκουν εύκολα καλάθια, ανεβάζοντας και τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους δέκα πόντους (24-13 στο 13′). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει με τις Γκούσταφσον και Νικολοπούλου να βρίσκουν σκορ, όμως συνέχιζαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην άμυνα (33-20 στο 16′). Μία νέα αντεπίθεση από τις “ερυθρόλευκες” δεν μπόρεσε να μειώσει το σκορ, καθώς είχαν φορτωθεί νωρίς με φάουλ και οι γηπεδούχες βρήκαν εύκολους πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 44-32.

Στην επανάληψη, οι παίκτριες της USK μπήκαν αποφασισμένες να κλειδώσουν τη νίκη, τρέχοντας επιμέρους σκορ 9-2 σε ενάμιση λεπτό (53-34), που ανέβασε τη διαφορά στο +19. Δεν έμειναν όμως μόνο εκεί, με την Κόντε να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι και τη διαφορά να ξερπερνά τους 20 ποντους (65-43 στο 27′). Το καταστροφικό για τον Ολυμπιακό δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε στο -25 για τις “ερυθρόλευκες” (74-49).

Η τελευταία περίοδος απλώς σφράγισε το αναμενόμενο, σύμφωνα με την εικόνα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχες διατηρούσαν τη διαφορά στις παρυφές των 30 πόντων, με τις παίκτριες του Ολυμπιακού να προσπαθούν να βγάλουν αντίδραση και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 95-63, με τις “ερυθρόλευκες” να παραμένουν χωρίς νίκη στην Ευρώπη.