Σφαιρόπουλος: «Είμαστε ακόμα στην αρχή»

Ο τεχνικός του Ερυθρού Αστέρα σε δηλώσεις του μετά τη νίκη επί της Μπάγερν με 74-68 τόνισε πως η ομάδα του έχει πολλά πράγματα να βελτιώσει ακόμα.

Το δεύτερο παιχνίδι του Σφαιρόπουλο στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα στη Euroleague συνδυάστηκε με νίκη επί της γερμανικής ομάδας με σκορ 74-68.

Ο άλλοτε τεχνικός της Μακάμπι Τελ Αβίβ και του Ολυμπιακού, σε δηλώσεις του μετά την λήξη της αναμέτρησης, τόνισε πως η ομάδα του είναι ακόμα στην αρχή και έχει αρκετά πράγματα που πρέπει να βελτιώσει.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Η νίκη ανήκει στους παίκτες μου, γιατί έδειξαν καρδιά, έδωσαν τα πάντα και πάλεψαν μέχρι τέλους. Η ομάδα έχει πίεση και γι’ αυτό είχαμε νευρικό ξεκίνημα με πολλά χαμένα εύκολα καλάθια. Στο ημίχρονο ζήτησα να ηρεμήσουμε και να κάνουμε πρώτα τα απλά πράγματα και είδαμε πώς ανατρέψαμε το -14. Παίξαμε σπουδαία άμυνα στα τελευταία 15-16 λεπτά

Αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει, είμαστε ακόμη στην αρχή και έχουμε πολλά να βελτιώσουμε. Ακόμη δεν παίζουμε όπως μπορούμε, αλλά υπάρχει πάντως φως στο τέλος του τούνελ και πηγαίνουμε προς αυτό. Πιστεύω στη δουλειά και η ομάδα δουλεύει σκληρά, οπότε δεν αμφιβάλλω πως θα παίξουμε πολύ καλύτερα στη συνέχεια».//ΝΚ