Σε ματς με… 208 πόντους, πέρασε αλώβητο το Μεξικό

Νίκη για τους Λατινοαμερικανούς, με φόντο τις θέσεις 17-32 του Mundobaket 2023, κόντρα στους Νεοζηλανδούς, με τελικό σκορ 108-100.

Το Μεξικό κατάφερε να επικρατήσει της “Αοτεαρόα”, αφού μπήκε δυναμικά από το πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας διάθεση για να… καθαρίσει την δουλειά όσο το δυνατόν συντομότερα. Μάλιστα, η πρώτη περίοδος έληξε με σχεδόν 10 πόντους διαφορά (22-31). Με την λήξη του ημιχρόνου, το “χάσμα” διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο, αφού οι Μεξικανοί είχαν πάρει κεφάλι με σκορ πρώτου μισού 41-57.

Οι Νεοζηλανδοί προσπάθησαν να ρίξουν την διαφορά, η οποία αυξομειωνόταν κοντά στους 10 πόντους (68-78 σκορ γ’ περιόδου), αλλά η ομάδα από την Λατινική Αμερική προηγήθηκε ακόμη και με 19 πόντους (54-73), με λέι-απ του Τζος Ιμπάρα. Παρ’ ολ’ αυτά, το σύνολο του Πέρο Κάμερον μάζεψε στους 6 την απόσταση, στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά οι Μεξικανοί φρόντισαν η διαφορά να κυμαίνεται κοντά στους 10 πόντους, και το ματς ολοκληρώθηκε με… διπλή 100άρα. Για την ακρίβεια, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε ως 108-100, υπέρ των Λατινοαμερικάνων.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Πάκο Κρουζ, με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Καλύτερος από μεριάς Νέας Ζηλανδιάς ήταν ο Ρούμπεν Τε Ράνι, σκοράροντας 32 πόντους, μαζεύοντας 2 ριμπάουντ και μοιράζοντας 2 ασίστ.//ΓΚ