“Ζωντανός” για την τρίτη θέση ο Προμηθέας (video)

Η… ψυχωμένη ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε με 83-78 της Λάρισας, μείωσε τη σειρά σε 2-1 και διατήρησε τις ελπίδες του για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στη Basket League.

Ο Προμηθέας μπορεί να βρισκόταν με την… πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε να ανταπεξέλθει κόντρα στην αξιόμαχη Λάρισα και να παραμείνει στην… τροχιά για την τρίτη θέση. Οι Πατρινοί είχαν σε σπουδαία μέρα τον Δημήτρη Αγραβάνη, ο οποίος ηγήθηκε για τη νίκη στο κλειστό “Δημήτριος Τόφαλος”.

Οι Θεσσαλοί άρχισαν την αναμέτρηση με τον ιδανικότερο τρόπο, καθώς ο Καράμπελας ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και σε συνδυασμό με το δίποντο του Χάντσον, έφτασαν στο 0-5. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρήκε τα πατήματα της εγκαίρως και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 13-11. Εν συνεχεία, έκανε σερί 8-0 και απέκτησε σημαντική διαφορά (21-11). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με δίποντο της Λάρισας από τον Τσαϊρέλη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Φώτη Τακιανού άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, φτάνοντας έως και τους 5 πόντους (23-18). Στα μέσα της περιόδου, μάλιστα, οι Θεσσαλοί ανέκτησαν το προβάδισμά τους (26-27) και πήραν… μαξιλαράκι ασφαλείας 4 πόντων (29-33). Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα σε θέση οδηγού (40-38).

Η τρίτη περίοδος άνοιξε με τους Πατρινούς να φτάνουν στο +7 (47-40), δείχνοντας τη θέληση να κυνηγήσουν μέχρι τέλους τις πιθανότητές τους για την ανατροπή της σειράς. Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλοί έκαναν την αντεπίθεσή τους και ισοφάρισαν στο ματς στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (50-50). Με τρίποντο του Μούντι, η Λάρισα ανέκτησε το προβάδισμά της και “έχτισε” σημαντική διαφορά 8 πόντων (51-59). Το φινάλε της περιόδου βρήκε τη Λάρισα μπροστά στο σκορ με 62-56.

Η διαφορά του σκορ διατηρήθηκε σε ασφαλές επίπεδο για τη Λάρισα στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Προμηθέας δεν… παρέδωσε τα “όπλα” και έκανε αισθητή την “αναπνοή” του, φτάνοντας στο 65-67. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήρε σημαντική “ανάσα” με τρίποντο του Παπαντωνίου (65-70), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με αντίστοιχο σουτ του Φόστερ (68-70).  Ο ίδιος παίκτης έφερε και την ισοφάριση με ωραίο λέι απ και το ματς βρέθηκε ξανά στην… κόψη του “ξυραφιού”. Οι Θεσσαλοί με κομβικό τρίποντο του Γκριν έκαναν το 72-75, αλλά ο Προμηθέας έβρισκε εξίσου επιθετικές λύσεις και το σκορ παρέμεινε ισορροπημένο. Εν συνεχεία, η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήρε εκ νέου προβάδισμα με 78-77 και ο Γκίκας ευστόχησε σε σπουδαίο τρίποντο για το 81-77. Ο Προμηθέας διατηρήθηκε σε θέση οδηγού και με δίποντο του Αγραβάνη “κλείδωσε” τη νίκη στο κλειστό “Δημήτριος Τόφαλος” με 83-78.

Οι διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Συμεωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 56-62, 83-78.

Προμηθέας (Γιατράς): Αγραβάνης 25 (6/10 δίποντα, 7 ασίστ), Γκίκας 7 (2/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Σίμπσον 14 (3/7 δίποντα), Φόστερ 9, Τανούλης 4, Ρέι, Γκραντ, Αγραβάνης Γ 9 (4/5 δίποντα), Λάγιος 1, Άντριτς 14 (4/4 δίποντα), Μπαζίνας

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 5, Κρουμπάλι 15 (7/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Καράμπελας 13 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Μάριτς 5, Μούντι 6, Τσαϊρέλης 18 (5/7 δίποντα), Γκριν 13 (4/10 τρίποντα), Παπαντωνίου 3, Μπέρζινς

O MVP

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Προμηθέα Πάτρας, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με πλήρη στατιστικά. Συγκεκριμένα, ο 27χρονος φόργουορντ μέτρησε συνολικά 25 πόντους με 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 36:35 λεπτά που αγωνίστηκε και παράλληλα αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ του παιχνιδιού και από τις δύο ομάδες.