“Ζωντανή” η Νέα Ζηλανδία και πάει σε… τελικό με την Ελλάδα

Η Ιορδανία έφθασε κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή, ωστόσο οι “Tall Blacks” είχαν τα ψυχικά αποθέματα στην παράταση, φθάνοντας στη νίκη με 95-87, κάτι που τους οδηγεί σε τελικό πρόκρισης απέναντι στην Εθνική μας ομάδα (30/08, 15:40, ΕΡΤ 1).

Μεγάλο ματς έγινε στη “Mall of Asia Arena” της Μανίλα για τον όμιλο της Εθνικής μας ομάδας στο Mundobasket, με τους Νεοζηλανδούς και τους Ιορδανούς να παίζουν τα… ρέστα τους για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι εκπρόσωποι της Ωκεανίας επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και πλέον την 3η αγωνιστική στο παιχνίδι Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία θα κριθεί το εισιτήριο για τους “16”.

Το αρχικό 2-0 ήταν το μοναδικό προβάδισμα της Ιορδανίας στο παιχνίδι, με τη Νέα Ζηλανδία να συντηρεί σταθερά ένα “μαξιλαράκι” ασφαλείας. Από τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά έφθασε τη διαφορά σε διψήφιες τιμές, έχοντας εξαιρετική επιθετική λειτουργία. Παρά την προσπάθεια των Αράβων να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς, οι “Tall Blacks” διατηρούσαν τον έλεγχο.

Όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει με τους Ωκεάνιους να έχουν προβάδισμα έντεκα πόντων (75-64), έξι λεπτά πριν το φινάλε της τέταρτης περιόδου, όμως ο Χόλις Τζέφερσον δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αν και στο 38′ έχασε δύο βολές, που θα έδιναν το προβάδισμα στους Ιορδανούς, με το σκορ να μένει στο 77-76. Ο Αμερικανός έκανε τρομερά πράγματα, ευστόχησε σε τρεις βολές στα 17 δευτερόλεπτα, φέρνοντας το ματς στο 83-81, ενώ στα 10 δευτερόλεπτα πέτυχε τετράποντο και με το 85-85 έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Ιορδανοί έμοιαζαν αρκετά κουρασμένοι, δεν είχαν καθαρό μυαλό και πέτυχαν μόλις δύο πόντους. Αντίθετα, η Νέα Ζηλανδία που διαθέτει μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο, έφθασε χωρίς πρόβλημα στη νίκη και πλέον το παιχνίδι με την Ελλάδα αποκτά χαρακτήρα τελικού.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 46-37, 65-57, 85-85, 95-87 (παρ.)