“Ξέσπασε” στον Προμηθέα ο Ολυμπιακός

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έψαχνε μία καλή εμφάνιση και νίκη, προκειμένου να βελτιώσει την ψυχολογία της και το κατάφερε απέναντι στους Πατρινούς, φθάνοντας σε μία άνετη επικράτηση με 92-75 για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Μετά την εντός έδρας ήττα από την Μπασκόνια στη Euroleague, ο Ολυμπιακός είχε ανάγκη το να κυλήσουν όλα ιδανικά απέναντι στον Προμηθέα, το οποίο και έγινε. Οι Πειραιώτες έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ και ανέβασαν το ρεκόρ τους εντός των συνόρων στο 5-1, κοιτάζοντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία τις δύο ευρωπαϊκές υποχρεώσεις που ακολουθούν την ερχόμενη εβδομάδα απέναντι σε Μακάμπι (14/11, 21:05) και Ερυθρό Αστέρα (16/11, 21:15). Από την άλλη, οι Πατρινοί έπεσαν στο 4-2 και δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, κοιτώντας πλέον το κρίσιμο παιχνίδι με την Ντιζόν στη Γαλλία (14/11, 21:00) για το BCL.

Μεγάλη διάθεση και ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ έδειξαν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι καλές αποστάσεις στην επίθεση έκαναν τη διαφορά για τους Πειραιώτες, που με τρίποντα των Γουόκαπ και Πίτερς έφθασαν στο 17-9, 3:53 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού ο Προμηθέας ανέβασε την πίεσή και οδήγησε τους γηπεδούχους σε πολλά λάθη, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει με το σκορ στο 19-17 και τους “ερυθρόλευκους” να μένουν για αρκετή ώρα χωρίς σκορ.

Ιδανική εκκίνηση στη δεύτερη περίοδο για τον Ολυμπιακό, που πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους με τους Γουίλιαμς-Γκος, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου και πήγε γρήγορα στο +9 (26-17). Παρά το γεγονός ότι άνοιξε το ροτέισιον, οι γηπεδούχοι βρήκαν αρκετές λύσεις από τον πάγκο, ενώ αποτελεσματικός ήταν και ο Τανούλης. Στα 5:25 πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήρθε η πρώτη διψήφια διαφορά με το 34-23. Ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση και προσπάθησε να μειώσει με τους Κόνιαρη και Κάουαν, ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν στην ανάπαυλα με +12 (51-39), χάρη σε δύο τρίποντα του Γουόκαπ.

Στη τρίτη περίοδο κρίθηκε ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να γυρίσουν τον διακόπτη και ο Ολυμπιακός “κλείδωσε” την εύκολη νίκη στο σημερινό παιχνίδι στο ΣΕΦ. Γουόκαπ και Μπραζντέικις ανέλαβαν να κουβαλήσουν επιθετικά τους “ερυθρόλευκους” για ένα διάστημα, φθάνοντας τη διαφορά πάνω από τους είκοσι στο 24′ (64-43). Ο Ετσενίκε και Χέιλ πέτυχαν μεγάλα καλάθια, αλλά δεν έφθαναν για τον Προμηθέα, που απλώς μείωσε ελάχιστα σε 76-57 στο 30′.

O ρυθμός έπεσε αρκετά στην τελευταία περίοδο, μιας και οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν ήθελαν να συνεχίσουν με το πόδι στο… γκάζι, ενόψει της δύσκολης συνέχειας και του φορτωμένου προγράμματος. Αμφότεροι οι δύο προπονητές άνοιξαν το ροτέισιον, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους. Ο 17χρονος Πρέκας πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους στο φινάλε για τον Προμηθέα, διαμορφώνοντας το τελικό 92-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 51-39, 76-57, 92-75