“Ξεμπούκωσε” στη Νίκαια ο Παναθηναϊκός

Οι “πράσινοι” δε δυσκολεύτηκαν κόντρα στον Ιωνικό, τον οποίο και κέρδισαν στο κλειστό του Πλάτωνα με 86-62 και έφτασαν τις δύο νίκες στο πρωτάθλημα.

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Οι “πράσινοι” ελέγχοντας από την αρχή το ρυθμό του παιχνιδιού, πήραν νωρίς διψήφια διαφορά την οποία και κράτησαν μέχρι τέλος, χωρίς να δυσκολευτούν. Το τελικό 86-62 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνοιξε με μπλοκ του Π. Καλαϊτζάκη στον Χόκινς, σε προσπάθεια του δεύτερου για κάρφωμα. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τον Γκουντάιτις για το 0-2 και στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο ματς. Η ομάδα της Νίκαιας προηγήθηκε με τρεις πόντους, χάρη σε τρίποντο του Αρσενόπουλου (7-4), αλλά στη συνέχεια το “τριφύλλι” ανέκτησε το προβάδισμα με καλάθι του Μαντζούκα στο ανοιχτό γήπεδο (7-9). Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί και το σκορ μεταβαλλόταν συνεχώς, ωστόσο η ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 6 πόντους (11-17).

Στη δεύτερη περίοδο, οι “πράσινοι” συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, φτάνοντας το σερί τους στο 0-9 για το 11-19. Εν συνεχεία, ο Παπαγιάννης ευστόχησε σε τρίποντο για το 11-22 και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ανέβασε περαιτέρω τον δείκτη του σκορ με alley oop κάρφωμα (11-24). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τρίποντο του Χόκινς, βάζοντας… φρένο στο σερί 0-14 του “τριφυλλιού”, ωστόσο έως και τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στους 15 πόντους (18-33). Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς συνέχισαν με το… πόδι στο “γκάζι” και με τέσσερις βολές των Γκριγκόνις και Γουόλτερς, το σκορ ανέβηκε στο 18-37. Οι “πράσινοι” διατήρησαν τη διαφορά στο +19 (20-39), τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Το ημίχρονο έκλεισε στο 48-26.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο ημίχρονο. Οι “πράσινοι” είχαν ρυθμό και λύσεις και διαρκώς και η διαφορά ολοένα και αυξανόταν. Στο τέλος της περιόδου, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν στο +24, 65-41 έχοντας “αγκαλιάσει” ουσιαστικά τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Νικαιώτες προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά. Το 65-43, μετατράπηκε σε 70-55 με καλάθια του Μαυροκεφαλίδης, Αρσενόπουλου, Χόκινς και Μάντζαρη. Οι “πράσινοι” θορυβήθηκαν και με διαδοχικά τρίποντα, ένα του Μαντζούκα και ένα του Μποχωρίδη έστειλαν και πάλι την διαφορά στους 23, 78-55 με το τελικό 86-62 ανεβάζει τον Παναθηναϊκό στις 2 νίκες στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 26-48, 41-65, 62-86.