“Ξεμούδιασμα” με πρωταγωνιστή τον Λούντζη (video)

Ο Ολυμπιακός ξεκούρασε τους βασικούς του παίκτες και χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα, επιβλήθηκε του Λαυρίου με 98-61 για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Βasket League.

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν… επίδειξη δύναμης στο ΣΕΦ και κατάφεραν να επικρατήσουν του Λαυρίου με το εμφατικό 98-61, πανηγυρίζοντας έτσι την τέταρτη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη υποχώρησε στο 4-0 και ακόμα αγνοεί το πρώτο της… δίποντο.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες σήμερα ήταν ο Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος σε περίπου 20 λεπτά που αγωνίστηκε, μέτρησε 21 πόντους με έξι εύστοχα τρίποντα, ενώ παράλληλα είχε 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

O αγώνας

Το Λαύριο άρχισε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε σύντομα με ένα τρίποντο του Φλαγκ και ένα καλάθι του Γερομιχαλού (1-5, 2′). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα τρίποντο του Γουόκαπ και άλλο ένα από τον Κέιναν (7-5, 3′). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν τους “ερυθρόλευκους” και λίγο αργότερα ισοφάρισαν ξανά σε 12-12, με εύστοχο τρίποντο του Γερομιχαλού. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με έξι διαδοχικούς πόντους του Βεζένκοφ και έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +6 (25-19) για τους γηπεδούχους.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν “ζεστοί” στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με ένα σερί 9-0, όχι μόνο ανέβασαν τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη, αλλά απέκτησαν και προβάδισμα 15 πόντων (34-19, 13′). Με την έλευση του Λούντζη, οι νταμπλούχοι Ελλάδας, πήραν αρκετούς πόντους πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, καθώς ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε σε πέντε τρίποντα. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν μπόρεσε να βελτιώσει την εικόνα της τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 53-29 για τον Ολυμπιακό.

Οι Μπολομπόι, Γουόκαπ και Βεζένκοφ έδωσαν ενέργεια και επιθετικές λύσεις στον Γιώργο Μπαρτζώκα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ παράλληλα οι “ερυθρόλευκοι” δεν άφηναν περιθώριο στους παίκτες του Λαυρίου να γίνουν απειλητικοί. Οι Κόουλ και Φλαγκ έδωσαν προσωρινά κάποιους πόντους στο σύνολο του κόουτς Σερέλη, ωστόσο οι Πειραιώτες με συνοπτικές διαδικασίες, “έκλεισαν” το τρίτο δεκάλεπτο στο +24 (73-49) μετά από τρίποντο που πέτυχε ο Τζορτζ Πάπας.

Ο Μπλακ άρχισε “ζεστά” στην τελευταία περίοδο και με δυο ατομικές ενέργειες “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 28 πόντους (77-49, 31). Λίγο αργότερα, ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, Μιχάλης Λούντζης με πέντε διαδοχικούς πόντους, έδωσε το προβάδισμα των 33 πόντων στην ομάδα του (86-53, 35′). Tα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και έτσι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 98-61 υπέρ των “ερυθρολεύκων”.

O MVP

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, μετρώντας 6/8 τρίποντα, ενώ παράλληλα είχε 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 53-29, 73-49, 98-61

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπακάλης – Τσολάκος – Τεφτίκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 7 (1), Βεζένκοβ 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 3 (1), Μπλακ 21 (7/11 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Λούντζης 21 (6/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κολοβέρος 2, Πάπας 6 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Φαλ 9 (3/5 δίποντα, 3/7 βολές), Σλούκας, Μπόλομποϊ 6 (3/4 δίποντα), Πίτερς 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 12 (2/5 τρίποντα), Κόουλ 11 (1/10 σουτ, 8/8 βολές, 3 ασίστ), Ντούραμ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντέιβις 2, Γερομιχαλός 10 (4/4 σουτ, 1/2 βολές), Καρακώστας, Αϊβαζίδης, Πιλάβιος 4, Δεϊμέζης, Σπρίντζιος 3 (1), Βουλγαρόπουλος 2, Κουάθ 4.