“Βομβαρδισμός” τριπόντων και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο στη Λιθουανία κόντρα στην Ρίτας, όμως γνώρισε τελικά την ήττα-αποκλεισμό (82-63), με τη τρίτη περίοδο να είναι και η καταστροφική για το “δικέφαλο του βορρά”. Με 50% στα τρίποντα ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι.

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο τρίτο παιχνίδι της σειράς από την Ρίτας Βίλνιους με 82-63 και γνώρισε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Basketball Champions League. Ο “δικέφαλος του βορρά” ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο (41-37), όμως η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφή για τον ΠΑΟΚ, καθώς η διαφορά ξεπέρασε τα διψήφια ποσοστά και διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού, με τους παίκτες του Ζιμπένας να τελειώνουν την αναμέτρηση με περισσότερο από 50% στο τρίποντο.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μάρκους Φόστερ, που… σταμάτησε στους 19 πόντους. Από κοντα και ο Έκοντας με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Λυκογιάννη διασώθηκε ο Ράιλι με 21 πόντους, όντας και ο μοναδικός διψήφιος παίκτης του ΠΑΟΚ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 39% στο δίποντο, 34% στο τρίποντο και 44% στις βολές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι ομάδες ξεκίνησαν ιδιαίτερα άστοχες στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με το σκορ στα πρώτα 4:30” να είναι 7-3 υπέρ των γηπεδούχων. Με τρίποντο του Μαργαρίτη και κοντινή προσπάθεια του Πόλι ο ΠΑΟΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (7-8 στο 6′) και έφτασαν και στο +4 (7-11), που οδήγησε σε time-out τους γηπεδούχους. Η Ρίτας αντέδρασε άμεσα και βρήκε καλάθια κοντά και μακριά από το καλάθι, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +3 (18-15).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, το τρίποντο του Ουλέσκας έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του Ζιμπένας (21-15 στο 11′), το οποίο και διατηρούσαν, καθώς ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στις επόμενες προσπάθειες οι Φόστερ και Ράιλι (29-23 στο 14′). Ο Φρίντρικσον ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8, με τον ΠΑΟΚ να κολλάει στο σκορ προσωρινά. Οι γηπεδούχοι και με τη βοήθεια του κοινού τους, προσπάθησαν να ανεβάσουν το ρυθμό της αναμέτρησης, όμως αυτό ευνόησε και την ομάδα του Λυκογιάννη, που βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό, για να κλείσει το ημίχρονο στο +4 (41-37).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καταστροφικά για τον ΠΑΟΚ, με τον Φόστερ να “βρίσκει” ρυθμό από τα 6,75 και με τρία συνεχόμενα τρίποντα να ανεβάζει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια ποσοστά (50-39 στο 23′). Ο ΠΑΟΚ μείωσε με το τρίποντο του Ράιλι, που ήταν και ο μοναδικός του “δικεφάλου” με διψήφιο αριθμό πόντων, όμως οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να διατηρούν το +10 και το +12 (57-45 στο 26′). Οι αλλαγές του Λυκογιάννη δεν άλλαξαν την κατάσταση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού με το 63-50.

Στη τελευταία περίοδο η Ρίτας ξεκίνησε με επιμέρους 4-0, αυξάνοντας το προβάδισμά της στο +17 (67-50), με τον Ράιλι να αναλαμβάνει δράση και με προσωπικές ενέργειες να ρίχνει τη διαφορά στο -12 (67-55 στο 33′). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τη διαφορά να φτάνει και στο +20 (76-56) και τον ΠΑΟΚ να αποκλείεται από τη συνέχεια του Basketball Champions League, με το τελικό 82-63.