“Βασίλισσα” στη Σαρδηνία

Η ΑΕΚ παρά τα αρκετά προβλήματα που είχε, γύρισε από το -14 του ημιχρόνου και με τρομερό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση κέρδισε την Σάσαρι με 83-79 κάνοντας το 2/2 στον 4o όμιλο του Basketball Champions League.

O αγώνας

Η Ντινάμο Σάσαρι μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο πήρε διψήφια διαφορά, 23-11 στο 7′. Η “Ένωση” παρόλο που έβρισκε λύσεις στην επίθεση, δεν μπορούσε να αμυνθεί με την ιταλική ομάδα να φτάνει στους 33 πόντους, με το τέλος της περιόδου, παίρνοντας το προβάδισμα, 33-20.

Η εικόνα στη δεύτερη περίοδο ήταν διαφορετική. Οι ομάδες έγινε αρκετά πιο νευρικές και άστοχες. Η ΑΕΚ με δύναμη στην άμυνα, κατάφερε να μειώσει στους 5, 36-31 με βολές του Φλιώνη στο 15′. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι με τους ΜακΚίνι, Ντιοπ και Γκόμπαλντ πήραν και πάλι διψήφια διαφορά, 46-32 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έγινε και πάλι γρήγορος, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολους πόντους. Η ΑΕΚ με τους Φλιώνη, Κουζμίνσκας, Ραντλ και Τίλμαν κατάφερε να μειώσει στους 10, 51-41 στο 23′. Τα ζητήματα της ΑΕΚ στην άμυνα συνέχισαν να υφίστανται. Την “Βασίλισσα” στο ματς κρατούσε ο Τίλμαν (61-55 στο 28′.) Η “Ένωση” με γκολ φάουλ του ΜακΡέι μείωσε στο σουτ, 61-58.

Η ΑΕΚ στην αρχή της τέταρτης περιόδου έκανε τρομερά λάθη στην επίθεση δίνοντας εύκολους πόντους στην Σάσαρι, η οποία πήρε αέρα 8 πόντους, 71-63 με γκολ φάουλ του Ντιοπ. H ομάδα του Πλάθα με τους Μάκλεμορ, Ραντλ και ΜακΚρέι πλησίασε στους 2, 75-73. Ο Ραντλ με δύο τεράστια τρίποντα, έδωσε… αέρα δύο πόντων στην Ένωση, 81-79, 39,7”. H AEK έβγαλε τις άμυνες και με βολές των ΜακΚρέι και Καράμπελα έφτασε στη νίκη με 83-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83