“Βασίλισσα” με λάμψη από NBA

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε των Ντάλας Μάβερικς με 127-123, σε μια αναμέτρηση που δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα από τα παραδοσιακά παιχνίδια του NBA, το οποίο ήταν γεμάτο ανατροπές και πολλά τρίποντα.

Σε ένα παιχνίδι όπου βραβεύτηκε ο Λούκα Ντόντσιτς από την ομάδα που έγινε γνωστός στο μπασκετικό κοινό, η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξένησε τους Ντάλας Μάβερικς με τους Τεξανούς να ξεκινούν μια εκστρατεία φιλικών αγώνων εκτός Αμερικής σε Άμπου Ντάμπι και Ευρώπη.

Στην αναμέτρηση οι “μερένχες” ξεκίνησαν ιδανικά, σκοράροντας από την γραμμή των 6.75 με τους Γιούλ, Φερνάντεθ και Χεζόνια, αλλά τους Μαβς να έχουν απαντήσεις σε όλες τις επιθετικές αρετές των Ισπανών. Οι δυο ομάδες έβλεπαν το καλάθι σαν “βαρέλι” και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με τεράστιο σκορ, 38-37 υπέρ της ομάδας του Τσους Ματέο. Ο Λούκα Ντόντσιτς στην πρώτη περίοδο αγωνίστηκε για περίπου πέντε λεπτά με τον Τζέισον Κιντ να τον αποσύρει.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε, καθώς ο Αμερικανός τεχνικός ήθελε να δοκιμάσει τους παίκτες παίρνουν μέρος στο Summer Camp των Μάβερικς, με σκοπό να κλείσει το ρόστερ της ομάδας του. Με τους αστέρες των δυο ρόστερ εκτός, το παιχνίδι είχε περισσότερο τεχνικό χαρακτήρα παρά ατομικό όπως είχε ξεκινήσει. Οι μονομαχίες του Ταβάρες με τον Λάιβλι ήταν σε πρώτο πλάνο με τον MVP του Final Four της Euroleague να έχει αμυντικά θέματα απέναντι στον rookie των Ντάλας ο οποίος επιλέχθηκε στο νούμερο 13 του draft της φετινής σεζόν. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έκλεισε στο 71-65 υπέρ της ομάδας των Μαβς, οι οποίοι έκαναν μια μικρή ανατροπή.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Τσους Ματέο προσπάθησε να πατήσει γκάζι αλλά βρέθηκε προ εκπλήξεως, λόγω του γρήγορου ρυθμού που έθεσαν οι παίκτες του Τζέισον Κιντ. O Ισπανός προπονητής βλέποντας την διαφορά να ανεβαίνει πέρασε στην αναμέτρηση τον Γιούλ που έδωσε ανάσες στην ομάδα του παγώνοντας με νεκρά διαστήματα το παιχνίδι. Ο 35χρονος γκαρντ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, αλλάζοντας τις ισορροπίες σε άμυνα και επίθεση. Το τρίτο δωδεκάλεπτο έκλεισε με τους Μάβερικς να προηγούνται με 99-90.

Στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ πάλεψε για την ανατροπή με τον Ρούντι Φερνάντεθ και τον Μάριο Χεζόνια να αναλαμβάνουν δράση σε άμυνα και επίθεση, αλλά οι ομάδα του NBA ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά από τους Ισπανούς και με δεδομένη την απουσία του Καϊρί Ίρβινγκ και τα ελάχιστα λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ ο Ντόντιστς, είχαν αρκετές ευκαιρίες για να κάνουν την ανατροπή. Συγκεκριμένα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε και στους τρεις πόντους, όμως ο Λόσον χτύπησε από την γραμμή του τριπόντου και έδωσε ανάσα και κατοχές στην ομάδα του. Η “βασίλισσα” δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς στα τελευταία τρία λεπτά, άλλαξε την άμυνα της δίνοντας τρομερές μάχες για τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήρε την νίκη με τρομερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά με 127-123, απέναντι σε μια ομάδα με τρομερό επιθετικό ταλέντο.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-37,65-71,90-99,112-103, 127-123

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Ταβάρες, Χεζόνια, Γιαμπουσέλε, Πουαριέ, Αμπάλντε, Κοζέρ, Φερνάντεθ, Ροντρίγκεζ, Γιούλ, Καμπάτσο, Μούσα, Εντιαγέ, Ντεμίν

Ντάλας Μάβερικς (Κιντ):Κάρι, Μόρις, Εξούμ, Πάουελ, Χάρτναγουεϊ, Τζούνιορ, Χολμς, Κλέμπερ, Ντόνσιτς, Λόσον, Γουάισκαμπ, Γουόκερ, Λόσον, Γκριν, Χάρντι, Γουίλιαμς//ΓΡ.