“Τυφώνας” Γιάννης… παρέσυρε τους Νετς

Ένας… εκπληκτικός “Greek Freak”, με 43 πόντους και 14 ριμπάουντ, οδήγησε τους Μπακς στη νίκη με 110-99 επί του Μπρούκλιν και το Μιλγουόκι έκανε το 3/3 στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ.

Μιλγουόκι Μπακς και Μπρούκλιν Νετς για ακόμη μία φορά έδωσαν… μάχη στο Fiserv Forum, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Ένταση, τεχνικές ποινές, αποβολή, αλλά και μπάσκετ, με τα “ελάφια” να παίρνουν τη νίκη με 110-99, για το δικό τους 3-0 στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για ένα ακόμη ματς στη φετινή σεζόν ήταν… σαρωτικός και έκανε τα πάντα στο παρκέ. Πέτυχε 43 πόντους (1/4 τριπ., 15/21 διπ., 10/14 βολές), “μάζεψε” 14 ριμπάουντ, “μοίρασε” 5 ασίστ, είχε 3 μπλοκ και 1 κλέψιμο σε 37:52. Όλα αυτά και η σεζόν μόλις ξεκίνησε.

Αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη των Μπακς, όταν Γιάννης και Κέβιν Ντουράντ βρίσκονται αντίπαλοι στο παρκέ. Τα “ελάφια” στο πρώτο ημίχρονο ήταν… άστοχα, οι Νετς το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν προβάδισμα 12 πόντων στο τέλος του δεύτερου δωδεκαλέπτου (55-43).

Το Μπρούκλιν ξεκίνησε καλά και στο δεύτερο μέρος, με τον “Greek Freak” να… θυμώνει, να παίρνει πάνω του σχεδόν όλες τις επιθετικές φάσεις της ομάδας του και στα μέσα της τρίτης περιόδου οι Μπακς ισοφάρισαν σε 64-64. Εκεί το ματς πήρε άγρια ομορφιά, ήρθε η αποβολή του Στιβ Νας και το 78-76 στο φινάλε του δωδεκαλέπτου άφηνε το ματς ανοιχτό.

Ο Αντετοκούνμπο άνοιξε με τρίποντο την τέταρτη περίοδο, έκανε το 81-78 και κάπου εκεί έβαλε τις βάσεις για τη νίκη των Μπακς. Χόλιντεϊ και Γιάννης κράτησαν τη διαφορά στους δέκα πόντους, με τον “Greek Freak” να… πατάει γκάζι στο τέλος και να καθαρίζει μόνος του το παιχνίδι. Με το τελικό 110-99 τα “ελάφια” έστειλαν μήνυμα όχι μόνο στην Ανατολή, αλλά και σε όλο το ΝΒΑ ότι είναι εδώ και είναι “καυτοί”.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-20, 43-55, 78-76, 110-99

Μιλγουόκι Μπακς (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Άλεν 5 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 43 (15/21 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10/14 βολές, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ, 7 λάθη σε 37:52), Λόπεζ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Κάρτερ 2, Χόλιντεϊ 15 (4/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Πόρτις 20 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 26 λεπτά), Μάθιους 7 (2/7 τρίποντα), Χιλ 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νουόρα 3 (1)

Μπρούκλιν Νετς (Στιβ Νας): Ντουράντ 33 (9/19 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ, 5 λάθη σε 38:52), Ο’Νίλ 12 (4/9 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Κλάξτον 3 (8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ίρβινγκ 27 (9/14 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 9/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Σίμονς 4 (2/7 δίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μιλς, Χάρις 3 (1), Σαρπ 3, Σάμνερ 9 (4/5 δίποντα), Γουατανάμπε 5 (1), Έντουαρντς, Τόμας

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 29/52 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 22/29 βολές, 64 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 μπλοκ, 18 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπρούκλιν Νετς: 27/59 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 24/30 βολές, 50 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη, 24 φάουλ