“Τσέκαρε” το εισιτήριο για το Final 8 του Κυπέλλου ο Πανιώνιος

Οι Νεοσμυρνιώτες επικράτησαν με 66-63 της μαχητικής Μεγαρίδας κατακτώντας το UNICEF Trophy για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και κλείνοντας θέση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας (15-18 Φεβρουαρίου).

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Δημήτρης Βεργίνης με 25 πόντους, ενώ κομβική ήταν η εμφάνιση του Νίκου Γκίκα, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Από τη Μεγαρίδα πάλεψε ο ΚρίστιανΑλεξάντερ Μπράντφορντ με 24 πόντους.

Ο Πανιώνιος εξαργύρωσε την καλή κυκλοφορία της μπάλας και την άμυνα από τα πρώτα λεπτά, εξασφαλίζοντας στο 10΄ ένα προβάδισμα ασφαλείας το οποίο συντήρησε μέχρι το 30΄ (51-56).

Ωστόσο, στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο, η Μεγαρίδα βρήκε… ζωή μέσα από την κυριαρχία της στα επιθετικά ριμπάουντ (18 έναντι 8), ο Μπράντφορντ παρέμεινε «ζεστός» στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 12-6 ολοκλήρωσε στα 45΄΄ για τη λήξη την ανατροπή (63-62).

Η ψυχραιμία όμως του Βεργίνη από τα 6,75 επανέφερε την τάξη στο στρατόπεδο του Πανιωνίου (63-65), με τον Κακλαμανάκη να σημειώνει καθοριστικό μπλοκ στην προσπάθεια της Μεγαρίδας για νέο… προσπέρασμα. Ο Καλλινικίδης αστόχησε και αυτός μετά το επιθετικό του ριμπάουντ και στη συνέχεια υπέπεσε σε φάουλ στον Βεργίνη, ο οποίος με 1/2 βολές χάρισε τη νίκη-πρόκριση στον Πανιώνιο, καθώς το τρίποντο της ισοφάρισης από τον Γκάτζια στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο…

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 34-42, 51-56, 63-66

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 24 (4), Μαλούκος, Γκάτζιας 5 (1), Ζαραϊδώνης 4, Τσόχλας 6 (1), Καλλινικίδης 6 (1), Αρνόκουρος 4, Στιούαρτ 4 (1), Μαντίκος, Γερομιχαλός 10.

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Ζανλουί 5 (1), Μιλεντίγεβιτς 4 (1), Παπαδιονυσίου 3 (1), Χάλαρης, Κακλαμανάκης 8, Βουγιούκας, Βεργίνης 26 (5), Ντέιβις 14 (2), Γκίκας 6 (1).//ΣΠ