Με τρομερό Τζέιμς απέδρασε από την Μπολόνια

H Μονακό επικράτησε με 83-66 στην έδρα της Βίρτους και… καλωσόρισε τους “νεοφώτιστους” στη διοργάνωση, με τον Αμερικανό γκαρντ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Μάικ Τζέιμς… πήρε από το χέρι τους φιλοξενούμενους και τους οδήγησε στην πρώτη νίκη στη φετινή Euroleague. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, ωστόσο η εμπειρία των Μονεγάσκων και το… άστρο του 32χρονου δεν της επέτρεψαν να φτάσει ως το τέλος.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι “χέρι-χέρι”, με το σκορ στο 3′ να είναι 5-5, στο 4′ 9-9 και στο 7′ 12-12. Δύο σερί καλάθια του Μπακό έδωσαν διαφορά τεσσάρων πόντων στη Βίρτους (16-12, 7:30′). Η Μονακό αντέδρασε και η πρώτη περίοδος τελείωσε, με το σκορ να γράφει 18-18. Οι Μονεγάσκοι ξεκίνησαν με 7-0 σερί το δεύτερο δεκάλεπτο, με τέσσερις πόντους του Τζέιμς (25-18, 11:30′). Ο Αμερικανός γκαρντ και ο Άλφα Ντιαλό διατήρησαν τη διαφορά (36-28, 16′). Ο Μοτιεγιούνας, με δύο καλάθια του, “έγραψε” το 40-34, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο πλευρές να σκοράρουν από εννέα πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά (49-43, 25′). Στη συνέχεια, η Μονακό έκανε σερί 8-0 και ανέβασε τη διαφορά στους 14 (57-43, 27′). Η Μπολόνια, ανήμπορη να αντιδράσει, είδε τη διαφορά να φτάνει τους 18 πόντους (63-45) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μπακό και Μίκι “χτύπησαν” τη ρακέτα των Μονεγάσκων και μείωσαν σε 63-51 (33′). Ντιαλό και Χολ έφτασαν το παιχνίδι στο 72-55 (36′) με συνεχόμενα σουτ, με τον Λούντμπεργκ να απαντά με πέντε σερί πόντους (72-60). Ο Μοερμάν ευστόχησε σε τρίποντο, 40″ πριν τη λήξη, ενώ οι βολές του Οτζελέγιε διαμόρφωσαν το τελικό σκορ (83-66).

Ο MVP

Ο Μάικ Τζέιμς έκανε… πράγματα και θαύματα στο παρκέ, με τον Αμερικανό να σκοράρει 26 πόντους, με 7/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 6/7 βολές. Ο 32χρονος γκαρντ μάζεψε επίσης 3 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ έκανε μόλις 2 λάθη.

Δεκάλεπτα: 18-18, 34-40, 45-63, 66-83.

Βίρτους Μπολόνια (Σέρτζιο Σκαριόλο): Κορντινιέ, Μένιον, Μπελινέλι 2, Παγιόλα 2, Μπακό 8, Ζαϊτέ 9, Λούντμπεργκ 14, Χάκετ 7, Μίκι 11, Καμαρά, Γουίμς 2, Οτζελέγιε 11.

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13, Λόιντ, Μπλόσομγκεϊμ 4, Μακουντού, Μπράουν 6, Ντιαλό 15, Μοερμάν 3, Μοτιεγιούνας 8, Ουατάρα, Στρέιζελ, Χολ 8, Τζέιμς 26.