“Τρέχει” με 4Χ4 η Εθνική

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 72-65 της Μεγάλης Βρετανίας, ανατρέποντας το -5 του ημιχρόνου και συνεχίζει με το απόλυτο, στην προκριματική φάση του Eurobasket 2023.

Η Εθνική Μπάσκετ Γυναικών κέρδισε με 72-65 τη Μεγάλη Βρετανία και πέτυχε τη τέταρτη νίκη της, σε ισάρριθμες αναμετρήσεις, στην προκριματική φάση του Eurobasket 2023. Η Ελλάδα ήταν λίγο υποτονική στο πρώτο μέρος, όμως με τρομερή ανατροπή στην επανάληψη και με τις Φασούλα (22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Σπανού (15 πόντους, 12 ριμπάουντ) και Σταμάτη (14 πόντους) να βγαίνουν μπροστά, πήρε τη σπουδαία νίκη, έχοντας και σημαντική διαφορά υπέρ της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με σκορ εκατέρωθεν ξεκίνησε η αναμέτρηση, με την Σπανού και τη Φασούλα να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αλλά οι φιλοξενούμενες απαντούσαν με εύκολους πόντους κοντά στο καλάθι για το 11-10 στο 6′. Με τη Σταμάτη όμως να μπαίνει στην εξίσωση και την άμυνά της Ελλάδας να ανταποκρίνεται καλά, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +6 (18-12). Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε. Η Μεγάλη Βρετανία με τις Λέοναρντ και Φαγκμπένλε να είναι ασταμάτητες, έτρεξε ένα επιμέρους 14-0, παίρνοντας προβάδισμα οκτώ πόντων για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (18-26 στο 15′). Μία μίνι αντίδραση της Εθνικής μας, έκλεισε το ημίχρονο στο -5 (31-36).

Στην επανάληψη είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι. Η Ελλάδα μπήκε αποφασισμένη να πάρει το προβάδισμα, όμως η Μεγάλη Βρετανία συνέχιζε να βρίσκει λύσεις κοντά στο καλάθι, με το σκορ να είναι στην απόλυτη ισορροπία στα μέσα της τρίτης περιόδου (42-42 στο 25′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με έναν πόντο, μετά από διαδοχικά άστοχα σουτ των δύο ομάδων (49-50 στο 30′). Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τις ομάδες αρκετά αγχωμένες, αστοχώντας σε αρκετές προσπάθειες, με το σκορ να πηγαίνει πόντο-πόντο (60-61 στο 34′). Ένα ξέσπασμα της Ελλάδας στα τελευταία 3:30′ ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη με 72-65, με τις Σπανού και Σταμάτη να “καθαρίζουν” στα δύσκολα και την Εθνική μας να συνεχίζει με το απόλυτο στα προκριματικά του Eurobasket 2023.