“Συνετρίβη” με… 100αρα στο Βερολίνο η Παρτίζαν

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τη σεζόν της… επιστροφής της στην Euroleague η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς μιας και ηττήθηκε από την Άλμπα με σκορ 100-84.

Έχοντας το μυαλό της… στην περυσινή σεζόν και το EuroCup, η Παρτίζαν παρουσιάστηκε εντελώς απροετοίμαστη στη Γερμανία. Από την άλλη, οι πρωτευουσιάνοι παρουσίασαν μια ελκυστική εικόνα, έχοντας πολλούς παίκτες για πρωταγωνιστές καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς.

Από τα πρώτα λεπτά, οι παίκτες του Ισραέλ Γκονζάλες έδειξαν ότι… δεν αστειεύονται. Έχοντας κατά κύριο λόγο τους Ολίντε και Προσίντα για “μπροστάριδες”, η Άλμπα πέταξε από πάνω της τον ρόλο του αουτσάιντερ. Ο Μάοντο Λο ήταν ο… μαέστρος των Βερολινέζων και με το σκορ να ξεφεύγει, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (33-18).

Για την Παρτίζαν του Ομπράντοβιτς οι Έξουμ και Άντζουσιτς έμοιαζαν (και ήταν) απελπιστικά μόνοι τους. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν μια εξαιρετική εικόνα στην επίθεση, μοιράζοντας τη μπάλα ιδανικά και παίζοντας με υπομονή. Οι 18 ασίστ στο ημίχρονο (πέντε εκ των οποίων του Λο) έδειχναν ακριβώς αυτό. Η απόλυτη κυριαρχία της Άλμπα μεταφράστηκε σε προβάδισμα 18 πόντων (61-43) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Οι Σέρβοι επιχείρησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο μισό, όμως αυτό δεν κατέστη δυνατό. Ο Γκονζάλες έβγαζε… πρωταγωνιστές από το καπέλο του και η ομάδα του Βερολίνου έμοιαζε να μην μπορεί να χάσει. Ο Ταμίρ Μπλατ πήρε την “μπαγκέτα” στην επίθεση και ουσιαστικά… καθάρισε το ματς στην τελευταία περίοδο. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά με το ματς να λήγει με σκορ 100-84.

O MVP

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λουκ Σίκμα με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 25 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 33-18, 61-43, 77-61, 100-84.

Άλμπα Βερολίνου (Ισραέλ Γκονθάλεθ): Λο 11 (2/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Πρόσιντα 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σμιθ 9 (1/6 τρίποντα), Σνάιντερ 5, Ολίντι 11 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουμάντζι 8 (6 ριμπάουντ), Τίμαν 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίκμα 15 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλατ 16 (4/8 τρίποντα), Ζούσμαν 5 (1).

Παρτίζαν (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 13 (1), Κοπρίβιτσα 2, Πάντερ 13 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές, 1 λάθος), Έξουμ 22 (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Νάναλι 7 (1), Λεσόρ 9 (6 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς 3 (1), Άντζουσιτς 14 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Μαντάρ.