“Σόκαρε” το Μιλάνο η Άλμπα

Οι Γερμανοί πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη στο “Μεντιολάνουμ Φόρουμ”, επικρατώντας με 80-74 της Ολίμπια στην παράταση, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Euroleague, με την ομάδα του Νούνες Γκονσάλες να κάνει το 2Χ2 στη διοργάνωση.

Η Άλμπα Βερολίνου βρισκόταν μπροστά στο σκορ με μεγάλη διαφορά, μάλιστα, για 30 λεπτά, ωστόσο η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα αντεπιτέθηκε στην τελευταία περίοδο, έφτασε κοντά στο να “κλέψει” το ματς, το οποίο οδηγήθηκε σε επιπλέον πεντάλεπτο, εκεί όπου οι “κίτρινοι” ήταν πιο ψύχραιμοι και κέρδισαν. Πλέον, βρίσκονται στο 2-0 μαζί με Φενερμπαχτσέ, Ολυμπιακό, Μονακό και Μπασκόνια. Από την άλλη, οι Ιταλοί πάνε στο 1-1.

Η Άλμπα μπήκε με ενέργεια και διάθεση στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-4, στο 4′. Οι Γερμανοί, παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό επιθετικά, ενώ παράλληλα είχαν “κλείσει” πολύ καλά την Ολίμπια (19-8, 7′). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Βερολίνου να προηγείται με 26-12 και τον Σιλντς να έχει πετύχει τους μισούς πόντους των γηπεδούχων. Με… μπροστάρη τον Μπάρον, το Μιλάνο προσπάθησε να αντεπιτεθεί στη δεύτερη περίοδο, όμως οι Γερμανοί δεν το επέτρεπαν (33-21, 14′). Ο Προσίντα δεν άφησε τους γηπεδούχους να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (38-25, 17′). O Tονούτ μείωσε στους οκτώ (38-30) και με αυτό το σκορ η Άλμπα μπήκε στα αποδυτήρια.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με τον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκαν με 49-36, στο 23′. Με πολύ καλούς Πάνγκος και Ντέιβις, το Μιλάνο επιχείρησε να αντεπιτεθεί και μείωσε τη διαφορά στους τρεις (54-51, 27′) Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Γερμανούς να προηγούνται με 60-51. Ο Κέβιν Πάνγκος με τρία συνεχόμενα τρίποντα κατέβασε τη διαφορά στους τέσσερις (66-62, 35′). Ύστερα από δύο λεπτά χωρίς σκορ, ο Σιλντς με νέο τρίποντο μείωσε στον πόντο (66-65), με τον Τίμαν να απαντά με δίποντο (68-65, 37′). Ο Πάνγκος με νέο τρίποντο έκανε το 70-68, στο 39′. Ο Χάινς με δύο εύστοχες βολές έφερε το ματς στα ίσια (70-70), με 32 δευτερόλεπτα να απομένουν και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, χάρη σε άστοχο αμαρκάριστο τρίποντο του Μέλι.

Οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη και βιαστικές επιθέσεις στο έξτρα πεντάλεπτο, με το σκορ να παραμένει ισόπαλο (72-72, 42′). Ο Μπλατ ευστόχησε σε δύο βολές και… ξεκόλλησε τον πίνακα (74-72, 43′), ενώ λίγο μετά απάντησε ο Σιλντς, επίσης από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” (74-74, 44′). Ο Μπλατ έβαλε μπροστά την Άλμπα με εύστοχο τρίποντο (77-74, 44′). Η τελευταία κόρνα βρήκε τους Βερολινέζους νικητές, με σκορ 80-74.

Δεκάλεπτα: 12-26, 30-38, 51-60, 70-70, 74-80 (παρ.)

O MVP

Ο Ταμίρ Μπλατ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της Άλμπα Βερολίνου, με τον Ισραηλινό γκαρντ να πετυχαίνει δύο τρίποντα στο τέλος της παράτασης και να… χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του. Σε 31:11′ συμμετοχής είχε 13 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Ολίμπια Μιλάνο (Ετόρε Μεσίνα): Ντέιβις 6, Τόμας, Πάνγκος 16, Τονούτ 5, Μέλι 6, Μπάρον 8, Ρίτσι, Μπιλίγκα, Χολ 3, Σιλντς 15, Χάινς 10, Βόιτμαν 5.

Άλμπα Βερολίνου (Νούνες Γκονσάλες): Προσίντα 8, Σμιθ 13, Ντέλοβ, Γουέτζελ 10, Μάτισεκ, Σνάιντερ 5, Ολίντε 9 Κουμάτζε 6, Τίμαν 6, Σίκμα 6, Μπλατ 13, Ζούσμαν 4.