“Σόκαραν” το Μαρούσι οι “στρατηγοί” | Υπερασπίστηκε το “σπίτι” του ο Ερμής

Συνεχίστηκε σήμερα (12/10) η πρώτη αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας με αποτελέσματα… εκπλήξεις, αλλά και πλούσιο θέαμα.

Η δράση για την πρώτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου συνεχίστηκε με μεγάλες εκπλήξεις. Στο κλειστό γυμναστήριο του Χολαργού, η ομάδα του Παπάγου κατάφερε να… ταράξει το Μαρούσι, καθώς προηγήθηκε με το εμφατικό 36-9 μόλις  στην πρώτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με μια… αντεποίθεση διαρκείας, κατάφεραν να μειώσουν και στο τέλος να ισοφαρίσουν σε 88-88. Τότε, ο Κόης “χάρισε” το “ροζ φύλλο” αγώνα στους “στρατηγούς” με καλάθι στο τέλος για μια εντυπωσιακή νίκη.

Εύκολο έργο είχε η ΦΕΑ στο κλειστό γυμναστήριο της Καισαριανής, καθώς η Νήαρ Ηστ δεν κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να φανεί αντάξια των περιστάσεων. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 89-58 υπέρ των φιλοξενούμενων. Άνετο επίσης ήταν και το πέρασμα του Αίαντα Ευόσμου από τον Άγιο Δημήτριο κόντρα στον Κρόνο, επικρατώντας με 79-66. Εύκολο διπλό και για την Καβάλα, η οποία επιβλήθηκε με 73-60 των Ιωαννίνων.

Στο Σχηματάρι, ο Ερμής πραγματοποίησε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και έφτασε να προηγείται στο δεύτερο μέρος μέχρι και με 19 πόντους διαφορά (67-49). Ωστόσο, στη συνέχεια, το Ψυχικό βρήκε λύσεις δια χειρός Κουκά και κατάφερε να φέρει στα ίσα το ματς ξανά λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Εκεί, οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι στο τέλος και ο πολύπειρος Κυρίτσης με δύσκολη ενέργεια, “χάρισε” τη νίκη στον Ερμή Σχηματαρίου με 84-83.