“Σκότωσε” τη Μονακό ο Τζόουνς

Η Βαλένθια επικράτησε με 89:84 των Μονεγάσκων, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Euroleague, με τον Αμερικανό γκαρντ να… τρομοκρατεί την αντίπαλη άμυνα. Το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο των Ισπανών έκρινε το παιχνίδι, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων στην τελευταία περίοδο.

Ο Κρις Τζόουνς ήταν εξαιρετικός (27 πόντοι, 4 ριμπάουυντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) και… υποχρέωσε τη Μονακό στη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση, ενώ οι γηπεδούχοι έχουν πλέον ρεκόρ 4-3 και “συγκατοικούν” με Ρεάλ Μαδρίτης, Μπασκόνια, Ζαλγκίρις Κάουνας και Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η Βαλένθια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με… κεφάτο Κρις Τζόουνς προηγήθηκε με 9:4, στο 2′. Στη συνέχεια Η Μονακό στη συνέχεια ανέβασε… ρυθμούς, ωστόσο η ευστοχία των γηπεδούχων ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ (20:12, 7′). Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, οι Μονεγάσκοι έκαναν ένα σερί 8-0 και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (20:20).

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν με δύο εύστοχα τρίποντα τη δεύτερη περίοδο, όμως ο Ντιαλό είχε απάντηση (26:26, 12′). Στη συνέχεια το επιθετικό “τέμπο” έπεσε και από τις δύο πλευρές με τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο και το σκορ να διατηρείται σε χαμηλά επίπεδα (31:27, 15′). Η Βαλένθια στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά με δύο τρίποντα από Πρέπελιτς και Γουέμπ (39:29, 17′). Η Μονακό αντέδρασε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 41:40.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε όπως και στο πρώτο μέρος. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και “απαντούσαν” η μία στην άλλη (47:47, 23′). Ο Κρις Τζόουνς συνέχιζε να είναι… καυτός και η Βαλένθια πήρε εκ νέου το προβάδισμα (56:50, 27′). Οι φιλοξενούμενοι τα έβρισκαν… σκουρά, δεν είχαν λύσεις επιθετικά και η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού τελείωσε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 64:54.

Η Μονακό, με “μπροστάρη” τον Τζόρνταν Λόιντ, προσπαθούσε να… γυρίσει το διακόπτη, όμως ο Κρις Τζόουνς δε σταματούσε να σκοράρει (69:60, 33′). Οκόμπο και Τζέιμς μπήκαν στην… εξίσωση και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αισθητά, αναγκάζοντας τον κόουτς της Βαλένθια να πάρει τάιμ άουτ (73:70, 37′). Ο Τζόουνς, όταν η ομάδα του πιέστηκε, πήρε εκ νέου το… όπλο του (78:73, 38′). Ο Λόιντ με “περίτεχνο” λέι απ έκανε το 83:79. Ο Γουέμπ “τελείωσε” την αναμέτρηση με τρίποντο και έδωσε τη νίκη στη Βαλένθια (89:84).

Δεκάλεπτα: 20:20, 41:40, 64:54, 89:84

Ο MVP

Ο Κρις Τζόουνς ήταν ασυζητητί ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, αφού με τα πεπραγμένα του “χάρισε” τη νίκη στη Βαλένθια. Ο Αμερικανός τελείωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους (5/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 27:03 λεπτά συμμετοχής.

Βαλένθια (Άλεξ Μουμπρού): Χάρπερ 16, Κλαβέρ 6, Πουέρτο, Πρέπελιτς 5, Πραντίγια, Γουέμπ 15, Λόπεθ-Αροστέγι 12, Τζόουνς 27, Ραντέμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 6, Αλεξάντερ, Ριβέρο.

Μονακό (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Μπράουν 5, Οκόμπο 12, Λόιντ 24, Μπλόσομγκεϊμ 2, Κουτίρ, Ντιαλό 14, Μοερμάν, Μοτιεγιούνας 8, Ουατάρα, Στραζέλ, Χολ 7, Τζέιμς 12.//