“Πράσινο” το πρώτο ντέρμπι με ανατροπή δια χειρός Σταμολάμπρου

Ο Παναθηναϊκός πήρε τεράστια νίκη στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος” επί του Ολυμπιακού με 56-55 στην πρώτη τους αναμέτρηση για την Α1 μπάσκετ γυναικών, με το “τριφύλλι” να μετράει πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και να μένει μόνο του στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών μπάσκετ, το “τριφύλλι” φιλοξένησε τους Πειραιώτες στον “Τάφο του Ινδού” με φόντο την πρωτιά του πρωταθλήματος και το καλύτερο πλασάρισμα στα play off. Οι “πράσινες” μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, με τις “ερυθρόλευκες” να κυνηγούν στο σκορ. Στα πρώτα τρία λεπτά οι γηπεδούχες ήθελαν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, βρίσκοντας εύκολους πόντους και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 16-10.

Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα αντέδρασαν, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα μεγάλο επί μέρους σκορ με 23-11 και τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει λύσεις. Η Ελένη Καπογιάννη, θέλησε να αλλάξει σχήματα με την προοπτική να δυσκολέψει τον Ολυμπιακό. Αυτό δεν συνέβη και η ομάδα του Πειραιά έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 33-27, αλλάζοντας τα δεδομένα σε σχέση με την πρώτη περίοδο.

Στη τρίτη ισορρόπησε ο Παναθηναϊκός χτίζοντας τις επιθέσεις του από την άμυνα. Ο Ολυμπιακός δεν είχε λύσεις, σε σχέση με το δεύτερο δεκάλεπτο που ήταν μεγάλη διαφορά στις επιθετικές επιλογές. Η περίοδος έκλεισε με 45-40, με τις δυο ομάδες να δίνουν τα πάντα για την τέταρτη και τελευταία που θα έκρινε και τον νικητή.

Εκεί οι “πράσινες” της Καπογιάννη ξέσπασαν βρίσκοντας πόντους από τα αμυντικά κενά του Ολυμπιακού. Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού έδειξαν στο τέλος πως μπορούσαν να κάνουν την ζημιά, με τα ποσοστά τους από την γραμμή του τριπόντου. Στο τελευταίο λεπτό η Σταμολάμπρου ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, βάζοντας σε ρόλο οδηγού το “τριφύλλι“. Οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν πάλι με καλάθι της Νικολοπούλου, με την Τζόουνς να αλλάζει πάλι τις ισορροπίες με το σκορ να γίνεται 56-55.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 27-33, 40-45, 56-55

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 9 (2/6 τρίποντα), Κωτούλα, Παυλοπούλου (3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τσβίτκοβιτς 10 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Σωτηρίου 2 , Αλεξανδρή 2, Τζόουνς 18 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Ρέιντζ 12 (11 ριμπάουντ), Θεοδωρομανωλάκη 3 (1) , Χαιριστανίδου

Ολυμπιακός (Νίκλας): Μόρισον 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Γουίλιαμς 12 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Σπυριδοπούλου 6 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Νικολοπούλου 10 (2/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Καρλάφτη 1, Διέλα, Βίτολα 10 (2/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ) , Χριστινάκη 10 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Κολλάτου