“Πράσινο” εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Κυπέλλου (highlights)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 65-61, παίρνοντας το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας, σε ένα παιχνίδι με ένταση καθώς οι δυο ομάδες στη τελευταία περίοδο έπαιξαν τα πάντα για την πρόκριση, αλλά η Τζόουνς είχε διαφορετική άποψη στέλνοντας την ομάδα της στην επόμενη φάση απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλο.

Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον Ολυμπιακό για τα προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με την παραμονή των Χριστουγέννων να μην επηρεάζει τους φίλους της ομάδας καθώς γέμισαν τον κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος“, με τις δυο ομάδες να έχουν αναμετρηθεί ήδη μια φορά φέτος για το πρωτάθλημα με τις “πράσινες” να παίρνουν το “ροζ φύλλο” με 56-55. Με την έναρξη της αναμέτρησης οι “ερυθρόλευκες” πήραν τα ηνία της αναμέτρησης με την διαφορά στα πρώτα λεπτά να φτάνει και τους επτά πόντους με double score (14-7). Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη επανήλθαν μετά το time out που κάλεσε με αποτέλεσμα να κατεβάσουν τη διαφορά στους τρεις πόντους, μέχρι η Χριστινάκη να την επαναφέρει στους πέντε για την ομάδα του Ολυμπιακού με το σκορ της περιόδου να κλείνει υπέρ των φιλοξενούμενων με 19-14.

Η Νικολοπούλου είχε τις λύσεις για τον Ολυμπιακό στη πρώτη περίοδο. (EUROKINISSI)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “πράσινες” έκαναν την αντεπίθεση τους καθώς δεν είχαν πολλές επιλογές από την ρακέτα, με το κύριο επιθετικό ρεπερτόριο να είναι πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Οι παίκτριες της Καπογιάννη επέλεξαν να πάνε μέσα στο καλάθι με την Τζόουνς να είναι αποδέκτης των επιθέσεων. Η Σταμολάμπρου ήταν άστοχη μέχρι εκείνο το σημείο, με την Τόμπιν να δίνει επικές μάχες κάτω από το “ερυθρόλευκο” καλάθι για να κρατήσει χαμηλά την ομάδα του Παναθηναϊκού. Το “τριφύλλι” έκανε την μικρή ανατροπή πριν το ημίχρονο με 38-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες έπαιξαν πολύ πιο σκληρά, με τις άμυνες να κάνουν την δουλειά τους και τις παίκτριες να μην έχουν το καθαρό μυαλό για να πετύχουν τους πόντους μετά από τα επιθετικά ριμπάουντ. Η Σταμολάμπρου συνέχισε να αστοχεί σε διαδοχικές προσπάθειες, με την Σωτηρίου να αναλαμβάνει δράση για να βάλει τον Παναθηναϊκό σε ρόλο οδηγού με μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με +4 (53-49), με το προβάδισμα να είναι ισχνό για την ομάδα της, καθώς ο Ολυμπιακός ήταν κοντά στο σκορ.

H Αλέιν έδωσε επικές μάχες κάτω από το “ερυθρόλευκο” καλάθι (EUROKINISSI)

Στη τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει διαχείριση του σκορ, με δεδομένη την αδυναμία και των δυο συνόλων να βρουν πόντους. Το παιχνίδι πήγε σε λίγες κατοχές, με τις “πράσινες” να έχουν στόχο να περιορίσουν και το χρόνο στην αναμέτρηση. Η Χριστινάκη έδωσε τρομερές μάχες με την άμυνα του “τριφυλλιού“, κατεβάζοντας την διαφορά στους τρεις πόντους, κερδίζοντας διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός είχε συμπληρώσει τα ομαδικά του φάουλ από τα πρώτα τρία λεπτά της περιόδου με τις παίκτριες του Ολυμπιακού να έχουν κίνητρο να πάνε το παιχνίδι στην επαφή για να κατεβάσουν τη διαφορά στο πόντο. Το τελευταίο λεπτό δεν έμπαιναν πόντοι με την Νικολοπούλου να βάζει την ομάδα της μπροστά στο σκορ με 60-59, αλλά στην επόμενη επίθεση η Τζόουνς ευστόχησε σε δίποντο για να ξαναβάλει την ομάδα της σε θέση οδηγού. Οι “πράσινες” πήραν το χρυσό εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με το τελικό σκορ 65-61 να προδίδει το σκληρό παιχνίδι, το οποίο ήταν γεμάτο τακτική και από τις δυο πλευρές με το “τριφύλλι” να πανηγυρίζει την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 38-35, 53-49, 65-61

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου, Παυλοπούλου, Τσβίτκοβιτς, Μπάτσιου, Σωτηρίου, Πάσιαντζη, Αλεξανδρή, Τζόουνς, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν, Χαιριστανίδου, Υφαντοπούλου

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου, Καρλάφτη, Δίλεα, Βίτολα, Χριστινάκη, Κολλάτου, Τόμπιν