“Ποδοπάτησε” τη Μακάμπι η Ρεάλ

Σε μία εμφάνιση που μπορεί να θεωρηθεί και η κορυφαία της για φέτος, η ομάδα του Τσους Ματέο… διέλυσε τους Ισραηλινούς στη Μαδρίτη με το εκκωφαντικό 98-65, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague.

Στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-6 και πενταπλή ισοβαθμία με Ολυμπιακό, Μπαρτσελόνα, Μονακό και Μπασκόνια βρίσκεται πλέον η Ρεάλ. Από την άλλη, η Μακάμπι… έπεσε στο 9-8 και ισοβαθμεί στην 7η θέση με Έφες, Ζαλγκίρις και τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν… εκρηκτικό, με τον Γιαμπουσελέ παίρνει την μπαγκέτα στην επίθεση και το σκορ να πάει στο 22-7 μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Έως εκείνο το σημείο μάλιστα, είχαν σκοράρει επτά παίκτες των Μαδριλένων, επιδεικνύοντας τον πλουραλισμό που τους διακατέχει. Από την άλλη, τα 3/16 σουτ εντός πεδιάς δεν επέτρεπαν στην Μακάμπι να είναι έστω ανταγωνιστική. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ακολούθησαν τον… ξέφρενο επιθετικό ρυθμών των αντιπάλων τους, χωρίς να καταφέρουν να μειώσουν τη διαφορά.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έμοιαζε με αυτή του πρώτου, μιας και η Ρεάλ κυριάρχησε σε αμφότερες τις πλευρές του παρκέ. Η ομάδα του Τσους Ματέο έφτασε στο +23 (66-43), χωρίς κάποιος παίκτης να ξεχωρίζει σε μεγάλο βαθμό, δείγμα της πληρότητας του ρόστερ σε όλες τις θέσεις. Το μόνο που άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτα ήταν η διαφορά, η οποία εκτοξεύτηκε στο +35. Μούσα, Γιαμπουσελέ και Κορνελί ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στο σκοράρισμα, ξεπερνώντας τους 15 πόντους. Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν και περιορίστηκαν στην ήττα με 98-65.

Ο MVP

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πετρ Κορνελί. Ο Γάλλος φόργουορντ σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους (4/5) τρίποντα, 5 ριμπάουντ και μία ασίστ σε 18 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα.//

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 51-34, 78-49, 98-65

Ρεάλ Μαδρίτης (Τσους Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 6 (1), Κοζέρ 11 (3), Αμπάλδε 8 (2), Χάνγκα 5, Ροντρίγκεθ 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πουαριέ 6 (4 ριμπάουντ), Κορνελί 18 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ταβάρες 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ), Γιουλ 1, Γιαμπουσέλε 16 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Εντιαγέ, Μούσα 18 (4 τρίποντα, 5 ασίστ)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όντεντ Κάτας): Άνταμς 15 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 9 (4/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπάλντουιν 3 (1/8 σουτ), Μάρτιν 7 (1/5 τρίποντα), Μένκο 2, Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Χίλιαρντ, Κοέν 2, Χόλινς 3 (1), Νίμπο 11 95/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 4