“Πλησίασε” τους ομίλους της Euroleague ο Ολυμπιακός

Οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν με 73-54 της ρουμάνικης Σέπσι και με νίκη την ερχόμενη Πέμπτη (13/10) επί του Ερυθρού Αστέρα θα προκριθούν στη regural season της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός κόντρα στην Σέπσι στο Βελιγράδι. Οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν με 73-54 της ομάδας από τη Ρουμανία και έκαναν το πρώτο βήμα για την είσοδο στους ομίλους της Euroleague Γυναικών.

Από την αρχή της αναμέτρησης ήταν μπροστά στο σκορ οι αθλήτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς, όμως εκεί που πήραν μεγάλη διαφορά ήταν στην αρχή της επανάληψης, όπου στο 25′ η διαφορά έφτασε στο +16, ενώ τρία λεπτά αργότερα πήγε και στους 20. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μια συντήρηση του σκορ, με τις “ερυθρόλευκες” όμως να μη χάνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και να φτάνουν σε μια σπουδαία νίκη.

Ο Ολυμπιακός την Πέμπτη (13/10, 22:00) θα αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα και με νίκη θα προκριθεί στους ομίλους της Euroleague Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-31, 58-39, 73-54.

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Γκούσταφσον 29 (13/19 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 7 (6 ασίστ), Σπυριδοπούλου 7 (1/3 τρίποντα), Στραουτμάνε 4, Σύρρα, Αγιούσο 7 (8 ασίστ), Δίελα 2, Σουκ 6 (10 ριμπάουντ), Σταμάτη 3, Σταμολάμπρου 6, Βαμβακά.

Σέπσι (Ζόραν Μάικς): Κέιβ 14, Χρίστοβα 7, Γεσπέρσεν 18, Τζόουνς 5, Μουνούνγκα 2, Κατίνιαν, Γκιζίλα 6, Γκόντρι-Παράου, Κμετόβσκα 2.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού μετά το τέλος της αναμέτρησης δήλωσε:

«Εξαιρετική άμυνα και κυρίως εξαιρετική αμυντική διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο. Πέρα από την άμυνα, είχαμε πολύ καλή επικοινωνία και στην επίθεση. Αυτό ήταν το πρώτο βήμα πρόκρισης, χρειαζόμαστε ένα ακόμα».