“Πικρή” ήττα και εκτός βάθρου η Εθνική Παίδων

Την ευκαιρία για μετάλλιο έχασε η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, καθώς για 15′ λεπτά είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και μετά ήταν σα να “έπεσαν” οι διακόπτες, με τους Γάλλους να κατακτούν την τρίτη θέση.

Δεν κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο η Εθνική Μπάσκετ Παίδων απέναντι στη Γαλλία στο μικρό τελικό του Eurobasket U16. Με το τελικό 65-46 έμεινε εκτός βάθρου, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε εξαιρετικά για τη χώρα μας και ολοκληρώθηκε με θρίαμβο των Γάλλων.

Κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Ροζακέας με 12 πόντους ενώ από κοντά ήταν ο Τσαχτσίρας με 10. Από τη Γαλλία ξεχώρισε ο Εσενγκέ με 17 πόντους και 5 κλεψίματα. Η Εθνική μας πλήρωσε επίσης τα πολλά λάθη στην αναμέτρηση για τις λίγες ασίστ, καθώς και το χαμηλό ποσοστό στο τρίποντο

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα της Ελλάδας στην αναμέτρηση, καθώς η Γαλλία προηγήθκε με 4-0 στο 3′. Γρήγορα όμως ισορρόπησαν οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου και με ένα επιμέρους 9-2 έκαναν το 11-6, αναγκάζοντας τους Γάλλους να καλέσουν τάιμ άουτ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 13-7 και τον Αμπόσι πρώτο σκόρερ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε η πρώτη, με την Εθνική Παίδων να αυξάνει τη διαφορά της και να φτάνει και για πρώτη φορά στο +7 (24-17 στο 15′). Όμως, η “τρικολόρ” αντέδρασε και με επιμέρους 10-2 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ από το 5′, για να κλείσει το ημίχρονο στο 34-26 και τους Γάλλους να σκοράρουν 17 πόντους σε τεσσεράμιση λεπτά ενώ η Εθνική μας μέτρησε 13 λάθη για 7 ασίστ.

Καταστροφικό ήταν τρίτο δεκάλεπτο, με τη Γαλλία να μπαίνει δυνατά και να ανεβάζει τη διαφορά πρώτη φορά στους 12 στο 25′, όμως να μη σταματά εκεί και με τον εκπληκτικό Εσενγκέ να φτάνει σε επιμέρους σκορ 20-8 στην περίοδο. Η Εθνική μας ομάδα παρόλο που ήλεγχε τα ριμπάουντ (32-22) σε εκείνο το σημείο είχε 20 λάθη για μόλις 9 ασίστ.

Η τελευταία περίοδος είχε παρόμοια εξέλιξη, με τη Γαλλία όμως να είναι ιδιαίτερα άστοχη. Παρόλο που η Εθνική μας έλεγξε τα ριμπάουντ, τα πολλά λάθη έδωσαν εύκολους πόντους στη Γαλλία στο τρανζίσιον, με τη διαφορά να φτάνει και στο +23 (42-65) στο 39′. Τελικό σκορ 46-65 και τέταρτη θέση για την “γαλανόλευκη” στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 13-7, 26-34, 34-54, 46-65.