Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο επικράτησε με 84-72 των Σέρβων, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague, ισοφαρίζοντας παράλληλα τους σημερινούς αντιπάλους της στη βαθμολογία.
Ο αγώνας
Η Βίρτους Μπολόνια μπήκε καλύτερα στο παρκέ και πήρε ευρύ προβάδισμα από νωρίς (15-4, 4′). Οι Σέρβοι δεν έβρισκαν απαντήσεις και οι γηπεδούχοι αύξαναν συνεχώς τη διαφορά (27-9, 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Ιταλούς να προηγούνται με 30-14. Ο Ερυθρός Αστέρας προσπαθούσε να βρει τρόπους να μειώσει τη διαφορά, όμως η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό (40-27, 15′). Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων (48-35).
Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι, με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα υπέρ των γηπεδούχων (61-47, 25′). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το… γκάζι και τελείωσαν την τρίτη περίοδο με 19 πόντους διαφορά (70-51). Η Βίρτους Μπολόνια διατηρούσε διαφορά… ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους παρά τη χαλάρωση στο τέταρτο δεκάλεπτο (76-59, 35′). Οι Ιταλοί έφτασαν, εν τέλει, σε μια άνετη επικράτηση απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (84-72).//
Τα δεκάλεπτα: 30-14, 48-35, 70-51, 84-72
Ακολουθούν…
Βίρτους Μπολόνια: Εκτός με Βιλερμπάν (3/2)
Ερυθρός Αστέρας: Εκτός με Αρμάνι Μιλάνο (2/2)