“Παρέσυρε” την Παρτίζαν στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επανήλθε στις νίκες, επικρατώντας με 79:68 της Παρτίζαν και πλέον ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με Ολυμπιακό, Ρεάλ Μαδρίτης και Μονακό, έχοντας ρεκόρ 6-3.

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος πάτησε… γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Νικολάς Λαπροβίτολα και Τόμας Σατοράνσκι “λύγισε” την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι άνθρωποι των Καταλανών υποδέχθηκαν με… τιμές τον Ντάντε Έξουμ, ο οποίος επέστρεψε στο “Παλαού Μπλαουγκράνα”.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και με “σκληρές” άμυνες το σκορ στο 3ο λεπτό ήταν 7:7. Ο Τζέιμς Νάναλι, με περίτεχνο δίποντο, έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια (11:11, 6′). Το ματς συνέχιζε να είναι ντέρμπι, με καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει το… πάνω χέρι (15:15, 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Παρτίζαν να προηγείται με 21:17.

H αναμέτρηση συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο αντιπάλους να βρίσκονται κοντά στο σκορ (21:23, 23′). Η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά (29:27), όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και πήραν ξανά το προβάδισμα (30:29, 25′). Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με ένα σερί 6:0, έκαναν το 35:30, στο 28′. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 39:32, χάρη στο “ξέσπασμα” του τελευταίου τριλέπτου.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε “φουριόζα” στο δεύτερο ημίχρονο και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (47:37, 23′). Οι γηπεδούχοι δεν έριχναν τον ρυθμό τους και η διαφορά ανέβαινε συνεχώς (61:46, 26′). Οι “μπλαουγκράνα” έμοιαζαν ασταμάτητοι στην τρίτη περίοδο, η οποία τελείωσε 64:49 υπέρ τους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με χαμηλό τέμπο και λίγους πόντους για τις δύο ομάδες (69:52, 32′). Η Παρτίζαν πέτυχε έξι συνεχόμενους αναπάντητους πόντους και μείωσε στους 11 (69:58, 35′). Ο Σμάιλαγιτς, με εύστοχο τρίποντο, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο μετά από αρκετή ώρα (74:66, 38′). Η Μπαρτσελόνα επικράτησε, εν τέλει, με τελικό σκορ 79:68.