“Μαγικά” στη Βοστώνη από το Ορλάντο

Οι Μάτζικ επικράτησαν με 95-92 των πρωτοπόρων της Ανατολικής Περιφέρειας για δεύτερη συνεχόμενη φορά, με τον rookie τους, Μπανκέρο, να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας και να ξεμπλοκάρει την ομάδα του στα δύσκολα.

Οι Ορλάντο Μάτζικ κέρδισαν με 95-92 τους Μπόστον Σέλτικς στη Βοστώνη και συνεχίζουν το τρελό τους σερί των 6 συνεχόμενων νικών. Οι γηπεδούχοι, που δεν είχαν τον Τζέισον Τέιτουμ, έπεσαν έτσι στο 22-9, αλλά παραμένουν στην πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας, με τους φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν στο 11-20.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με σκορ εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες, με το Ορλάντο να κάνει ένα γρήγορο 8-0 και να ξεφεύγει με έξι πόντους στα μισά της πρώτης περιόδου, με το δωδεκάλεπτο να κλείνει με βραχεία κεφαλή των Μάτζικ, μετά από μικρό σερί 6-0 των Σέλτικς, που έδειχναν να έχουν μπει νωθρά στο παιχνίδι. Η Βοστώνη άρχισε να συνέρχεται στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όταν και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 31-30, όμως οι φιλοξενούμενοι άμεσα βρήκαν λύσεις με τον Μπανκέρο από τα 7,25 και πήραν εκ νέου τα ηνία του παιχνιδιού, αυξάνοντας μάλιστα και τη διαφορά στο ημίχρονο στο +9 (50-41).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν με τα συνεχόμενα τρίποντα του Χόρφορντ, με τους Μάτζικ να δείχνουν, ότι μπορούν να μείνουν μπροστά στο σκορ, όμως η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (56-54), με τους Σέλτικς να τρέχουν επιμέρους σκορ 15-4, μετά από διαδοχικά λάθη των φιλοξενούμενων. Προεξάρχοντος του Μπράουν, η Βοστώνη συνέχισε το σερί της, ενώ είχε και καλύτερες επιλογές στην άμυνά της και κατάφερε να κλείσει την περίοδο, προηγούμενη με τρεις πόντους (71-68). Το Ορλάντο έδειχνε να συνέρχεται στην άρχη της τελευταίας περιόδου και με τον Σκόφιλντ να ευστοχεί σε δύο στα δύο τρίποντα πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Οι Μπράουν και Γουίλιαμς πάλευαν από πλευράς Σέλτικς και τους έβαλαν ξανά μπροστά στο σκορ, όμως Μπανκέρο και Βάγκνερ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους Μάτζικ. Στο τελευταίο λεπτό, παραλίγο να υπάρξει αυτοκτονία για το Ορλάντο, όμως μία λάθος πάσα των Σέλτικς στα 9 δευτερόλεπτα, χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πάολο Μπανκέρο, που σημείωσε 31 πόντους, έχοντας 6/7 τρίποντα, με τον Σκόφιλντ να ακολουθεί με 13 πόντους και 3/5 από τα 7,25. Για τους ηττημένους, που δεν είχαν διαθέσιμο τον Τέιτουμ, ξεχώρισε ο Τζέιλεν Μπράουν, που σταμάτησε στους 24 πόντους, μαζί με 14 ριμπάουντ, με τον Σμαρτ να ακολουθεί με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-26, 41-50, 71-68, 92-95//