“Λύγισε” τον Κολοσσό και ετοιμάζεται για τον… τελικό η ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι που ήλεγχε στο μεγαλύτερο μέρος του, η “Βασίλισσα” επικράτησε της ομάδας από την Ρόδο με 95-89 και πλέον στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι με την Γαλατασαράι, που θα κρίνει εν πολλοίς την πρόκριση των “κιτρινόμαυρων” στο BCL

Την ενδέκατη νίκη της στην Basket League πανηγύρισε η ΑΕΚ, η οποία σε ένα ανοικτό παιχνίδι επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 90-89 και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Κορυφαίοι για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη οι Κένι Γουίλιαμς και Κωστής Γόντικας με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα. Για τους νησιώτες, ξεχώρισε ο Σταρκς με 20.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Κένι Γουίλιαμς προηγήθηκε με 8-0. Η απάντηση ήταν άμεση για την ομάδα της Ρόδου, η οποία έτρεξε ένα δικό της 11-2 σερί με τους Ντίξον, Κατσίβελη και Μορέιρα να σκοράρουν. Ο Γουίλιαμς, βρισκόταν σε καταπληκτικό βράδυ, και με νέους πόντους έκανε το 17-13 στο 7′. Στην εξίσωση για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπήκαν και οι Πιερ Οριόλα και Άλεξ Μάντσεν, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 23-16. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-19, με μακρινό σουτ του Λίνου Χρυσικόπουλου.

Η ΑΕΚ με τρίποντο του Κώστα Παπαδάκη, έκανε το 26-20. Οι Ροδίτες, απάντησαν με γκολ-φάουλ του Γιανίκ Μορέιρα για το 26-23. Έκτοτε, η “Βασίλισσα” με διαδοχικούς πόντους του Βλάντο Γιάνκοβιτς, πήρε διαφορά 7 πόντων, 30-23 στο 12′. H ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, έβρισκε λύσεις για να μένει κοντά στο σκορ και με τρίποντο του Σταρκς ισοφάρισε σε 32-32, 6,40′ για το τέλος του ημιχρόνου. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με τρίποντο του Σταρκς πήραν προβάδισμα, 35-32, “τρέχοντας” ένα επιμέρους 12-2. H AEK αντέδρασε με τους Κένι Γουίλιαμς και Βλάντο Γιάνκοβιτς για το 44-41. Το ημίχρονο έκλεισε στο συν 5 για την ΑΕΚ, 51-46.

Το παιχνίδι και στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου πήγαινε σε υψηλό τέμπο, με την “Ένωση” να βάζει 10 πόντους σε 2.30′ και να προηγείται με έντεκα πόντους, 61-50. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με την ΑΕΚ, η οποία είδε τον Γόντικα να βάζει 9 πόντους και να προηγείται με 15, 65-50. H “Ένωση” είχε τρομερό ρυθμό στην επίθεση παίρνοντας πολλά από πολλούς. Ο Κολοσσός, προσπάθησε να αιφνιδιάσει και με τους Σταρκς και Σμιθ έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο, 74-65. Τελικώς, η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο 30′ με 81-68 με buzzer beater του Κένι Γουίλιαμς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός Ρόδου προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Με τον Γιανγκ να συνδέεται για πρώτη φορά με το καλάθι και τον Κόφι να δεσπόζει κάτω από το καλάθι, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5, 83-78. Παρά την πίεση του Κολοσσού, η “Βασίλισσα” έκανε το 89-82 στο 35′. Η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και έφτασε σε μία σημαντική νίκη με 95-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 51-46, 81-68, 95-89

AEK: Εκτός με Προμηθέα (18/03)
Κολοσσός Ρόδου: Εντός με Απόλλωνα (19/03)