“Λύγισε” στην παράταση το Περιστέρι

Με δύο διαφορετικά πρόσωπα παρουσιάστηκε το περιστέρι στην πρεμιέρα του στην φάση των “16” του Basketball Champions League.

Απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ του Ηλία Γκατζούρη οι Περιστεριώτες παρουσιάστηκαν νευρικοί επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και την παράταση, πέτυχαν στο διάστημα αυτό μόλις 31 πόντους και δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα “δώρα” των φιλοξενούμενων τόσο στο τέλος της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού, όσο και στην παράταση, γνωρίζοντας την ήττα με 77-75.

Εντυπωσιακά και απόλυτα συγκεντρωμένη μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Με πλουραλισμό στην επίθεση και πιεστική άμυνα η ελληνική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 7-0 και λίγο αργότερα με 12-7.

Στο 5λεπτο το Περιστέρι ήταν σε double score 18-9 με τον Ράγκλαντ να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Η διαφορά έγινε διψήφια και το πρώτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα των δυτικών προαστίων να προηγείται με 26-16.

Η ομάδα του Σπανούλη διατήρησε την διαφορά ασφαλείας από την Χάποελ, με τους Ισραηλινούς να μειώνουν σε 34-27, αλλά το Περιστέρι βρήκε τις λύσεις και πήγε την διαφορά γύρω από τους 10 παίκτες, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, 46-36.

Η Χάποελ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και σταδιακά άρχισε να “ροκανίζει” την σε βάρος της διαφορά. Το Περιστέρι έχοντας ζητήματα στην επίθεσή της μέσω της άμυνα του κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Ηλία Γκαντζούρη πλησίασε σε 48-42 και 51-48. Το τρίποντο του Χαντς έδωσε “αέρα” στο Περιστέρι αλλά προσωρινά, καθώς οι Ισραηλινοί πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής 54-52 με σουτ τριών πόντων του Λεμάρ, 144 δεύτερα πριν το τέλος της 3ης περιόδου και 54-54 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, για “κλείσουν” το 10λεπτο προηγούμενοι με 56-54.

To Περιστέρι απώλεσε την διαφορά που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά το ματς άρχισε από το μηδέν στο 4ο 10λεπτο.

Tα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την ελληνική ομάδα όταν η Χάποελ προηγήθηκε με 61-54, αναγκάζοντας τον Σπανούλη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, μόλις σε 2 λεπτά παιχνιδιού στην περίοδο.

Το τρίποντο του Χαντς έδωσε ανάσα και ψυχολογία στο Περιστέρι που μείωσε 61-57 και με νέο τρίποντο ο Ντάγκουμπιτζ έφερε το ματς στον πόντο και ο ίδιος το προβάδισμα με 62-61.

Προβάδισμα που δεν κράτησε για πολύ, καθώς η Χάποελ “απάντησε” και προηγήθηκε 65-62, 2′:30” πριν το τέλος.

Δύο βολές του Ουίλιαμς έκαναν το 64-66, αλλά στην επόμενη επίθεση ο Ρένφρο έκανε επιθετικό φάουλ και το Περιστέρι έχασε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα 80” πριν το τέλος. Η Χάποελ έμεινε με την μπάλα στα χέρια στην επόμενη επίθεση 55” πριν τη λήξη, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους. Ευκαιρία που δεν εκμεταλλεύτηκαν, κάνοντας λάθος.

16” πριν το τέλος νέα ευκαιρία για το Περιστέρι από λάθος της Χάποελ. Άστοχο τρίποντο του Χαντς αλλά ο Ουίλιαμς πήρε το μακρινό ριμπάουντ και φάουλ 1,8 πριν το τέλος.

Ο Αμερικανός όντας ψύχραιμος ευστόχησε και ισοφάρισε σε 66-66.

Ο Γκαντζούρης πήρε τάιμ άουτ αλλά ο Σμιθ έκανε βήματα στο 1 δευτερόλεπτο, δίνοντας επίθεση στους γηπεδούχους, χρόνος που δεν ήταν αρκετός για το Περιστέρι και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Χάποελ με σερί 5-0 προηγήθηκε 71-65, 3΄πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 71-68 αρχικά και με τον Ουίλιαμς να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων ισοφάρισαν στους 71 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι με 3/6 βολές προηγήθηκαν εκ νέου, με 74-71, 60” πριν το τέλος. Με βολές μείωσε το Περιστέρι 74-73 και στο άστοχο 3ποντο της Χάποελ, η ομάδα του Σπανούλη απάντησε με εύστοχο δίποντο του Ράγκλαντ, παίρνοντας αυτή το προβάδισμα με 75-74, 16” πριν τη λήξη και της παράτασης.

Το Περιστέρι δεν έκανε φάουλ στον εναπομείναντα χρόνο και το “πλήρωσε”. Ο Σμιθ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, 1,9 δεύτερα πριν το τέλος και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 77-75, “πληγώνοντας” το Περιστέρι που δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση ουσιαστικά.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-36, 54-56, 66-66, 75-77 (παρ.).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Χουγκάζ, Ντάγκουμπιτζ 13(3), Χαντς 13(3), Κασελάκης 2, Μήτρου- Λονγκ 4, Πουλιανίτης 2, Ράγκλαντ 10, Ρένφρο 2, Τόμπσον 16, Ουίλιαμς 13(3), Ξανθόπουλος, Ζούγρης.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Καντζούρης): Μπέιζερ 3(1), Κάρινγκτον 7, Κακασβίλι 2, Κορνέλιους 3, Χάνκινς 13, Τζόνσον 9, Λεμάρ 11, Πολέγκ, Ράντολφ 1, Σμιθ 22(5), Ουίλιαμς 6(2).