“Κυνήγησε” την ανατροπή αλλά ηττήθηκε στην παράταση ο Προμηθέας

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ηττήθηκε στο Μαυροβούνιο από την Μπουντούτσνοστ (95-89), παρόλο που πάλεψε στη τελευταία περίοδο, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε και στο -20 και το έχασε εν τέλει στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα με 95-89 από την Μπουντούτσνοστ και υποχώρησε στο 2-1 στον όμιλο του Eurocup. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε ακόμα και στο -20 από τους Μαυροβούνιους, έχοντας τρομερά προβλήματα στο αμυντικό ριμπάουντ, ειδικά στις τρεις πρώτες περιόδους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πάλεψε για την ανατροπή, αλλά κατάφερε μόνο να φέρει τη διαφορά στο -5. Μάλιστα κατάφερε να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει τη νίκη στην παράταση, όμως οι Μαυροβούνιοι ήταν πιο αποφασισμένοι και χαμογέλασαν τελευταίοι.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Κάμπα, που πέτυχε double-double με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Μπελ-Χάϊνες πρόσθεσε 16 πόντους και 5 ασίστ, από κοντά και ο διψήφιος Μπουθ με 18. Για τον Προμηθέα ξεχώρισε φυσικά ο Τζο Γιανγκ με 22 πόντους και 5 ασίστ, με τους Κακλαμανάκη με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ και τον Κουλμπόκα με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ να συνεπικουρούν. Κομβική και η παρουσία του Γκίκα στο τελευταίο δεκάλεπτο, που σταμάτησε στους 11 πόντους, με 3/4 τρίποντα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και τις δύο ομάδες να ευστοχούν στις πρώτες τους προσπάθειες (8-5 στο 2′). Ένα γρήγορο 5-0 των γηπεδούχων, βρήκε απάντηση από τις προσπάθειες των Κακλαμανάκη και Σίμπσον, με τη διαφορά να έρχεται ξανά στο καλάθι (16-14 στο 6′). Με τον Γιανγκ να βγαίνει μπροστά και να ευστοχεί στις πρώτες του προσπάθειες, ο Προμηθέας πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (18-19 στο 7′), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-23 υπέρ των Μαυροβούνιων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γκίκας έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία με τρίποντο, πριν οι γηπεδούχοι βρουν εύκολα καλάθια στη ρακέτα των Πατρινών, με τον Κάμπα και τον Άτιτς (34-28 στο 13′). Ακουλούθησε ένα ολόκληρο άγονο λεπτό, με τον Μπουθ να στέλνει τη διαφορά στο +9 (37-28 στο 14′). Ο Προμηθέας συνέχισε να είναι άστοχος και η Μπουντούτσνοστ ξέφυγε με δέκα πόντους (41-31 στο 16′), πριν το δικό της πραγματικό ξέσπασμα, με τους Ρέινολντς και Γουάιτ να ευστοχούν από τα 6,75 και τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +17 (48-31 στο 18′). Το ημίχρονο έκλεισε στο 50-35.

Στην επανάληψη το γρήγορο 5-0 του Προμηθέα, βρήκε απάντηση στον Κάμπα, με τον Κουλμπόκα να προσθέτει με καλάθι και φάουλ τρεις πόντους και να μειώνει τη διαφορά στους εννιά (52-43 στο 23′). Ο Προμηθέας δυσκολευόταν να ελέγξει τα ριμπάουντ, ακόμη και κάτω από τη δική του ρακέτα, με αποτέλεσμα με νέο επιμέρους 8-0 να ανεβάσει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +17 (60-43 στο 25′). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά προσπάθησε να αντιδράσει με ορισμένες προσπάθειες του Γιανγκ, όμως η διαφορά όλο και μεγάλωνε για τους Μαυροβούνιους (69-49 στο 28′), για να ολοκληρωθεί η περίοδος στο 69-52.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι γηπεδούχοι διατηρούσαν αρκετά μεγάλη διαφορά ασφαλείας (73-57 στο 33′). Σταδιακά όμως οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ροκάνιζαν τη διαφορά, με τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς να φορτώνονται με αρκετά φάουλ, φτάνοντας στο -8 (73-65 στο 36′). Ο Γκίκας με τρίποντο κατέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (74-71 στο 37′). Ο Κάουαν με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στο πόντο και ο Γκίκας με νέο τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του Μάκη Γιατρά (77-79 στο 40′). Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες σκόραραν σε συνεχόμενες επιθέσεις, με το σκορ να είναι στο 81-81 στα δύο δευτερόλεπτα από το τέλος, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μπουντούτσνοστ μπήκε αποφασισμένη και έτρεξε επιμέρους 8-1 στα πρώτα 3:20 (89-82). Ο Προμηθέας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στα τελευταία δύο λεπτά, όμως οι γηπεδούχοι πήραν εν τέλει τη νίκη με 95-89.