“Καθάρισε” ο Μπαρνς για τους Ράπτορς | Γύρισαν… από την κόλαση οι Νικς

Ένα game-winner του Αμερικανού φόργουορντ στα 20 δευτερόλεπτα χάρισε την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη στην ομάδα του Νικ Νερς, την ώρα που οι Σίξερς… αυτοκτονούσαν στο “Maddison Square Garden”.

Στο Μέμφις λοιπόν, οι Γκρίζλις (32-21) υποδέχθηκαν του Ράπτορς (25-30) χωρίς τον Τζα Μοράντ, τον Ντίλον Μπρουκς και τον Στίβεν Άνταμς. Παρά το δυναμικό ξεκίνημα και τις διαφορές έως και 15 πόντων στην τρίτη περίοδο, οι Καναδοί έκαναν το “comeback”. Εν τέλει το ματς κρίθηκε… στο σουτ, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν την ψυχραιμία να προσπεράσουν με καλάθι του Σκότι Μπαρνς 20″ πριν το τέλος. Το τελικό 106-103 “σφραγίστηκε” από το 19-6-5 του Πασκάλ Σιάκαμ, αλλά και το 17-10 του Κρις Μπουσέ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ντέσμοντ Μπέιν με 26 πόντους και 4 ασίστ.

Στο “Maddison Square Garden“, οι Σίξερς (34-18) έδειξαν ότι θα έχουν ένα εύκολο βράδυ κόντρα στους Νικς (29-26), όταν έφτασαν στο +21 (33-12) μετά από οκτώ λεπτά αγώνα. Τα πράγματα εξελίχθηκαν εντελώς διαφορετικά, με τους Νεοϋορκέζους να αλλάζουν την εικόνα του ματς σταδιακά. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κατάφεραν να προηγηθούν και στο τέταρτο δεκάλεπτο “καθάρισαν” το ματς με 108-97. Ο Τζούλιους Ραντλ οδήγησε την ομάδα του Τομ Τιμποντό με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Τζέιλεν Μπράνσον προσέθεσε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους, ο Τζοέλ Εμπίντ έκανε… ότι περνάει από το χέρι του (31 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.

Στην Ιντιανάπολις, οι Καβαλίερς (33-22) έκαναν… πάρτι, κερδίζοντας τους Πέισερς (25-30) με 122-103. Ο Ντάριους Γκάρλαντ οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη, με 24 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Τζάρετ Άλεν συνέβαλε τα μέγιστα με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, τα double-double των Μάιλς Τέρνερ (27 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Ταϊρίς Χάλιμπερτον (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ) δεν έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Στη Μινεσότα, οι πρωτοπόροι της Δύσης, Ντένβερ Νάγκετς (37-17) αγωνίστηκαν χωρίς τους Γιόκιτς, Μάρεϊ, Γκόρντον και Κάλντγουελ-Πόουπ, γνωρίζοντας την ήττα με 128-98 από τους Τίμπεργουλβς (29-27). Τέλος, στη Νέα Ορλεάνη, οι ελλιπείς Πέλικανς (28-27) συνέτριψαν τους Κινγκς (29-23) με 136-104. Ο Τρέι Μέρφι πέτυχε 30 πόντους, ενώ ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ προσέθεσε άλλους 22 μαζί με 16 ριμπάουντ, ερχόμενος από τον πάγκο.//