“Καρδιοχτύπησαν” αλλά τα κατάφεραν οι πρωταθλητές Ευρώπης

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο “Σινάν Ερντέμ” για 25 λεπτά, δυσκόλεψε την Αναντολού Έφες, ωστόσο οι γηπεδούχοι… έκαμψαν τη σερβική αντίσταση και επικράτησαν με 72-59 στην πρεμιέρα τους στη Euroleague.

Με τον Γουίλ Κλάιμπερν να βρίσκεται σε… κέφια και τον Βασίλιε Μίτσιτς να “ξυπνάει” στο δεύτερο μέρος, οι Τούρκοι κατάφεραν να… γκρεμίσουν το “ερυθρόλευκο” τείχος και να περιορίσουν επιθετικά τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με ένα σερί 5-0, με τον Τζέιλεν Άνταμς να πετυχαίνει όλους τους πόντους. Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην… αντεπίθεση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 12-12, στο 8′, με τον Κλάιμπερν να πετυχαίνει 5 πόντους. Ο Μπομπουά “έγραψε” το 17-14 με εύστοχο δίποντο, σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος. Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε λιγότερο από δύο λεπτά ανέτρεψε το σκορ (19-17). Μέχρι το 16′ (26-27), οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και απαντούσαν η μία στα καλάθια της άλλης. Το ημίχρονο βρήκε την Αναντολού Εφές να προηγείται με 35-34.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο, με τις δύο ομάδες να “κονταροχτυπιούνται” (41-39, 22′). Η Εφές πάτησε το… γκάζι και ξέφυγε στους έξι πόντους (49-43, 25′), με το δίποντο του Ζίζιτς. Το υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και οι Τούρκοι προηγούνταν με 56-50, στο τέλος της περιόδου. Η Εφές δεν αντιμετώπισε τα ίδια προβλήματα στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν σε διψήφια διαφορά (63-52, 33′). Ο Κλάιμπερν διεύρυνε την απόσταση με συνεχόμενα καλάθια (68-55, 36′). Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν… διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Τούρκους να επικρατούν με τελικό σκορ 72-59.

O MVP

Ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν ο πρωταγωνιστής της Αναντολού Εφές στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα, αφού τελείωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, έχοντας μόνο 1 λάθος, ενώ όταν ο Βασίλιε Μίτσιτς τα έβρισκε… σκούρα, ο Αμερικανός σκόραρε με κάθε τρόπο.

Δεκάλεπτα: 17-14, 35-34, 56-50, 72-59.

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Μπομπουά 10, Μπράιαντ 4, Γκαζί, Κλάιμπερν 19, Άρνα, Τουντσέρ, Πλάις 2, Μίτσιτς 16, Εμπαγιέ 6, Πολονάρα 5, Ζίζιτς 6, Ντάνστον 4.

Ερυθρός Αστέρας (Βλάντιμιρ Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ, Λαζάρεβιτς 6, Άνταμς 9, Μίτροβιτς 3, Λάζιτς 5, Μάρτιν 8, Ιβάνοβιτς 9, Μάρκοβιτς, Κούζμιτς, Πετρούσεφ 6, Τόπιτς, Μπέντιλ 13.