“Ισοπέδωσε” τη Βιλερμπάν και έκανε βαθμολογικό… άλμα!

Έχοντας για όπλο του την σκληρή άμυνα, στην κορυφαία φετινή της επίδοση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση (77-58) της ομάδας του Τι Τζέι Πάρκερ στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε πέντε θέσεις στην κατάταξη της Euroleague.

Με τον Ντουέιν Μπέικον να πρωταγωνιστεί, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση. Με αυτόν τον τρόπο έφτασε το ρεκόρ της στο 4-6 σκαρφαλώνοντας αρκετές θέσεις στη βαθμολογία. Από την άλλη, η Βιλερμπάν έμεινε στις τρεις νίκες και πλέον ισοβαθμεί στον πάτο της κατάταξης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι “πράσινοι” ξόρκισαν τον συνηθισμένο κακό τους δαίμονα και έκαναν δυναμικό ξεκίνημα στον αγώνα. Ο πλουραλισμός στην επίθεση αλλά και η εξαιρετική άμυνα έφεραν γρήγορα τους γηπεδούχους στο +7 (13-6). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ράντονιτς στο +4 (15-11) και την εικόνα να είναι άκρως ικανοποιητική. Για την ακρίβεια, ίσως για πρώτη φορά σε τόσο μεγάλο βαθμό, η άμυνα του “τριφυλλιού” έμοιαζε να βρίσκεται ακριβώς στο επίπεδο που θα ήθελε ο Μαυροβούνιος προπονητής. Ο Μπέικον είχε την “μπαγκέτα” στο… μπροστά μέρος του παρκέ και λίγο πριν το ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +15 (35-20). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ίδια διαφορά, αλλά το σκορ στο 39-24.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε – προς το αρνητικό – στο δεύτερο ημίχρονο. Οι “πράσινοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην άμυνα, ενώ έκαναν και ένα σερί 10-2 με “ξέσπασμα” στην επίθεση. Ο Μπέικον έκανε… ότι ήθελε στο παρκέ και η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στους 23 (49-26). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με απόλυτη κυριαρχία των γηπεδούχων που έφτασαν έως και το +29 (66-37). Στην τελευταία περίοδο υπήρχε μία αναμενόμενη “χαλάρωση” λόγω της υπερπροσπάθειας αλλά και της διαφοράς. Οι Γάλλοι… πλησίασαν όσο μπορούσαν, αλλά αυτό δεν ήταν καν κοντά στο να είναι αρκετό για να διεκδικήσουν τη νίκη. Εν τέλει, η ομάδα του – έξαλλου, λόγω της εικόνας, στα τελευταία λεπτά – Ντέγιαν Ράντονιτς επικράτησε με 77-58.

O MVP

Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα και αναδείχθηκε και πολυτιμότερος παίκτης του. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 9/13 σουτ σε 26 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα.//

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58

Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1) , Γουόλτερς 5 (1) , Λι 7 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γουίλιαμς 8 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γ. Καλαϊτζάκης 2 , Μπέικον 25 (6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές, 5 ριμπαόυντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 6 (6 ριμπάουντ)

Βιλερμπάν (Τι Τζέι Πάρκερ): Μάθιους 7 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Νουά , Καχούντι , Τάιους 10 (9 ριμπάουντ), Ρισασέ 4 (3 ριμπάουντ), Ντε Κολό 7 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 9 (7 ριμπάουντ) , Λάιτι 2 , Ομπάσοχαν 5 , Τζάκσον-Καρτράιτ 3 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Πονς 11 (1)