“Έβρεχε” τρίποντα στην Νέα Υόρκη

Οι Σέλτικς έβαλαν 27 τρίποντα (!) και κατάφεραν να αποδράσουν από “Garden”, με 133-118, βελτίωνοντας το ρεκόρ τους σε 6-3. Αντίθετα οι Νικς υποχώρησαν στο 4-5.

Η Βοστώνη ξεκίνησε “καυτή” από τα 7.25 πετυχαίνοντας 5 τρίποντα για να πάρει γρήγορα διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (15-5). Η Νέα Υόρκη έκανε το δικό της 10-0 σερί για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (15-15). Ο Ντέρικ Ρόουζ σημείωσε 7 σερί πόντως για να δώσει προβάδισμα δύο πόντων στους Νίκς (22-20). Ο Ματ Χάουζερ πέτυχε δυο σουτ τριών πόντων και οι Σελτικς ολοκλήρωσαν το πρώτο δωδεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα (29-32).

Η πεντάδα με τον Τέιτουμ και το second unit της Βοστώνης λειτουργησε εξαιρετικά στην αρχή του δευτέρου δωδεκαλέπτου και οι Σέλτικς είχαν ισχυρό προβάδισμα (53-39) όταν οι Νικς κάλεσαν εσπευσμένα time out με 7:40 να απομένουν για την λήξη του ημιχρόνου. Έκτοτε η Νέα Υόρκη έκανε ένα σερί 27-14 για να φέρει το παιχνίδι στον πόντο στο τέλος του πρώτου μέρους (67-66). Η Βοστώνη είχε ευστοχήσει σε 13 τρίποντα στο πρώτο μισό ενώ και οι Νικς σούταραν με ποσοστό 53% πίσω από τα 7.25.

Στην επανάληψη ο Τέιτουμ επαίζε καταπληκτική άμυνα, μπλόκαρε δυο σουτ, οι Σέλτικς σκόραραν πέντε αναπάντητους πόντους (77-72). Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο πριν ο Χάουζερ με το 5ο τρίποντο του στον αγώνα (5/7) έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην Βοστώνη (92-88, 38′). Οι Σέλτικς έκλεισαν το τρίτο δωδεκάλεπτο στο +5 (101-96).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο, με πολλά χαμένα σουτ και έμειναν χωρίς σκορ τα πρώτα δύο λεπτά. Ένα εύστοχο τρίποντο του Τέιτουμ έστειλε την διαφορά στους 8 (106-98, 39′). Ο Μπράουν ανέβασε την διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (116-105, 41′) πριν οι Νικς τρέξουν ένα μικρο σερί 7-0 μειώσουν και πάλι στους τέσσερις με 4.51 να απομένουν στο ρολόι. Ο Τέιτουμ ευστόχησε σε δυο καθοριστικά σουτ τριών πόντων για το 124-114. Το τελικό σκορ (133-118) έγραψε ο Γούιλιαμς με το 27ο εύστοχο τρίποντο τηε βραδίας για τους Σέλτικς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-32, 66-67, 96-101,118-130

ΝΙΚΣ: Μπάρετ 27 (9/15 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντλ 29 (10/19 σουτ, 9 ριμπάουντ), Φουρνιέ 3 , Μπράνσον 22 (10 ασίστ), Χάρτενσταϊν 10 (14 ριμπάουντ), Κουίκλι 4 , Ρέντις 4, Τόπιν 7, Ρόουζ 10 , Σιμς 2

ΣΕΛΤΙΚΣ: Μπράουν 30 (10/19 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τέιτουμ 26 (8/17 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Σμαρτ 13 (11 ασίστ), Γουάιτ 7, Γκρίφιν 7, Βονλέ 7 , Χάουζερ 17 (5/8 τρίποντα) , Μπρόγκντον 14, Γουίλιαμς 12