Με “όπλο” την άμυνά τους, επιβλήθηκαν οι “ερυθρόλευκοι”

Ο Ερυθρός Αστέρας πήγε σε… χαμηλό τέμπο το ματς στην έδρα του και κατάφερε να επικρατήσει με 69:68 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 10η αγωνιστική της Euroleague.

Την τέταρτη νίκη του και την τρίτη επί… εποχής Ιβάνοβιτς πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας στην “Αλεξάνταρ Νίκολιτς Χολ” με 69:68 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ για τη 10η “στροφή” της Euroleague. Με αυτή τη νίκη, οι “ερυθρόλευκοι” ανέβηκαν στο 4-6, σε αντίθεση με την ομάδα του “λαού”, η οποία μετά το επιβλητικό της ξεκίνημα, υποχώρησε στο 5-5.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Βιλντόζα και Μπέντιλ, προηγήθηκε σύντομα με 6 πόντους διαφορά (13:7, 5′). Η Μακάμπι “κόλλησε” στην επίθεσή της και περιορίστηκε στην κακή κυκλοφορίας μπάλας με τον Μπόλντγουιν να υποκύπτει σε κάποια αβίαστα λάθη, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους Σέρβους να προηγηθούν με 8 πόντους (18:10, 7′). Η “ομάδα του λαού” παρέμεινε μη παραγωγική, παίρνοντας κάποιες λύσεις από τους Μάρτιν και Νίμπο και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +9 για τους γηπεδούχους (27:18).

Το σύνολο του κόουτς Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισε την πιεστική του άμυνα και με τρίποντο του Νίκολα Ιβάνοβιτς πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (32:22, 14′). Ο Χίλιαρντ με δυο βολές και ο Κόλσον με ένα τρίποντο, έδωσαν… ανάσα στην ομάδα του Όντεντ Κάτας, η οποία “ψαλίδισε” τη διαφορά στους 5 πόντους (32:27, 15′). Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους αποτέλεσε ένα διάστημα επιθετικής αφλογιστίας και για τις δυο ομάδες. Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” “έκλεισαν” το πρώτο ημίχρονο στο +7 (36:29), εκμεταλλευόμενοι την εκπληκτική τους αμυντική λειτουργία.

Με πρωταγωνιστή τους τον Σόρκιν, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πιο… ζεστά το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μειώσουν αμέσως τη διαφορά στο καλάθι (37:35, 23′) μετά από εύστοχη ενέργεια του Μπόλντγουιν. Λίγο αργότερα, ο Λορένζο Μπράουν ανέβασε “στροφές”, δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (38:39, 25′). Ο Ερυθρός απάντησε άμεσα με τρίποντο του Νέντοβιτς και το ματς… πήρε φωτιά. Οι δυο ομάδες έδιναν “μάχες” στο παρκέ και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΝτιΜπαρτόλομεο να μειώνει με τρίποντο στους 3 πόντους (50:47).

Οι Νέντοβιτς και Ιβάνοβιτς με τις ενέργειές τους, έδιναν σταθερά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ωστόσο η ομάδα του “λαού” απαντούσε διαρκώς με πρωτεργάτη της τον Μπράουν. Με ένα “ξέσπασμα”, οι Σέρβοι βρέθηκαν στο +8 (68:60, 37′), όμως Σόρκιν και Μπράουν έφεραν το ματς στον πόντο λίγο πριν το φινάλε (69:68′ 39′). Οι δυο ομάδες σπατάλησαν σπουδαίες ευκαιρίες. Η τελευταία επίθεση άνηκε στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, ωστόσο καθυστέρησαν οι παίκτες του κόουτς Κάτας και ο Μπράουν αστόχησε σε μια βεβιασμένη προσπάθεια τριών πόντων, με τον Ερυθρό Αστέρα να πανηγυρίζει σπουδαία νίκη με 69:68 συνεχίζοντας τις νικηφόρες εμφανίσεις με την έλευση του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο “τιμόνι” των Σέρβων.

O MVP

Ο Χασάν Μάρτιν ήταν αυτός που ξεχώρισε συνολικά για τους νικητές, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση στους 11 πόντους, τα 6 ριμπάουντ και τις 2 ασίστ. Πρώτος σκόρερ των “ερυθρολεύκων” ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27:18, 36:29, 50:47, 69:68

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 4 (2/6 σουτ), Βιλντόσα 6 (2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίτροβιτς 8 (3/3 δίποντα, 2/3 βολές), Λάζιτς, Μάρτιν 11 (2/6 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόμπριτς 5 (1/6 σουτ), Ιβάνοβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 12 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάρκοβιτς, Κούζμιτς 2, Πετρούσεβ 6 (1), Μπέντιλ 9 (2/8 σουτ, 5/5 βολές).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όντεντ Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 23 (4/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 6 (3/11 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 5 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν 16 (8/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Χίλιαρντ 2, Χόλινς, Πόιθρες, Νίμπο 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές), Κόλσον 3 (1). //