“Ερυθρόλευκος” θρίαμβος!

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σοβαρός και μη επηρεασμένος από τις απουσίες στην “Ούλκερ Σπορτς Αρένα”, επικρατώντας με 93-73 της Φενερμπαχτσέ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague και εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Πειραιώτες ήταν… καταιγιστικοί στην Κωνσταντινούπολη και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού στους Τούρκους να ελπίζουν. Το γεγονός ότι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατέβηκε με 11 παίκτες και χωρίς τον “ηγέτη” της περιφέρειας της (Κώστας Σλούκας) δε φάνηκε στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από τον πάγκο, η άμυνα του “λύγιζε” σίδερα, διαχειρίστηκε την όποια κόπωση, ο Τόμας Γουόκαπ πήρε την… μπαγκέτα του οργανωτή, ενώ οι Αϊζάια Κέιναν και Κώστας Παπανικολάου πραγματοποίησαν την καλύτερη εμφάνιση τους μέχρι στιγμής στη σεζόν.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με δύο εύστοχα τρίποντα από Παπανικολάου και Κέιναν και “σκληρή” άμυνα, προηγούμενος με 6-0, στο 3′. Οι “ερυθρόλευκοι” παρέμεναν μπροστά στο σκορ με… όπλο την άμυνα τους (11-5, 6′), ωστόσο ο Μουσταφά Φαλ έκανε το δέυτερο προσωπικό του φάουλ, δημιουργώντας “πονοκέφαλο” στον Μπαρτζώκα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με “double score” (18-6, 8′), ενώ τελείωσαν ένα… ονειρικό δεκάλεπτο με 24-10.

Oι Πειραιώτες ήταν πολύ εύστοχοι πίσω από τα 6,75 μ. και ανέβασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (36-16, 13′). Η Φενερμπαχτσέ έμοιαζε… αβοήθητη, την ίδια ώρα που οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ασταμάτητοι και έφτασαν ακόμη και στο +29 (44-16, 16′). Ο Σκότι Γουίλμπεκιν αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές σε λιγότερο από ένα αγωνιστικό λεπτό και οι Τούρκοι ήταν νευρικοί εντός και εκτός παρκέ (46-16, 17′). Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 51-30.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος, όμως η κακή άμυνα των γηπεδούχων και η ψυχραιμία των “ερυθρόλευκων” διατηρούσαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (58-35, 23′). Η Φενερμπαχτσέ όχι μόνο δε μείωνε, αλλά έβλεπε τη διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο (68-43, 25′). Ο -πολύ καλός σήμερα- Κώστας Παπανικολάου “έγραψε” το 72-46, στο 28′, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 77-51 υπέρ του Ολυμπιακού.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν την ψυχραιμία τους επιθετικά, όμως η Φενερμπαχτσέ δεν μπορούσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (79-58, 33′). Οι Τούρκοι πήραν το μομέντουμ της αναμέτρησης και έκαναν ένα σερί 8-0 με τον Μαχμούτογλου να είναι “ζεστός” (79-66, 35′). Η κόπωση των Πειραιωτών στην 4η περίοδο ήταν εμφανής, όμως διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να μην έχουν “καθαρό” μυαλό (86-66, 37′). Ο Ολυμπιακός πήρε μια πολύ σημαντική νίκη και έκανε το 2Χ2 απέναντι στη Φενερμπαχτσέ (93-73).