“Ερυθρόλευκος” περίπατος στο ΣΕΦ!

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα με 100-70 τον ΠΑΟΚ, για την 20η αγωνιστική της Basket League και παρέμειναν αήττητοι στη φετινή αγωνιστική περίοδο της Basket League, στρέφοντας το βλέμμα στη διαβολοβδομάδα της Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα λύγισε την αντίσταση του ΠΑΟΚ, στην 20η αγωνιστική της Basket League κι ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-0, διατηρώντας το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα. Κορυφαίος για τους Πειραιώτες, ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ για ακόμη μία φορά, καθώς μέτρησε 26 πόντους με 5ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Πειραιώτες βρήκαν το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού με τρίποντο του Βεζένκοφ και πήραν ασθενές προβάδισμα, προτού δεχθούν απάντηση από τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι πέρασαν μπροστά στο 5-8. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εύστοχη από την περιφέρεια και πέτυχε δύο διαδοχικά τρίποντα με τον Παπανικολάου για το 11-8, προτού φτάσει τη διαφορά και στους πέντε πόντους (13-8). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού φρόντισε να παραμείνει κοντά στο σκορ και ο Φράνκε ευστόχησε σε τρίποντο για το 13-11, ενώ στη συνέχεια ο Σαλούστρος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με νέο τρίποντο (13-14). Ο… χορός των τριπόντων συνεχίστηκε από τις δύο πλευρές με σουτ των Βεζένκοφ και Φράνκε αντίστοιχα, για το 16-17 υπέρ του ΠΑΟΚ. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (21-17), αλλά ο Πόλεϊ μείωσε στον πόντο (21-20) με νέο σουτ από την περιφέρεια. Εν συνεχεία, οι Πειραιώτες κατάφεραν να πάρουν μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το 30-22 υπέρ τους.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διεύρυνε το σερί της (14-0) και παράλληλα αύξησε τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ, για το 37-22. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού κλήθηκαν να… μαζέψουν τη διαφορά, προκειμένου να παραμείνουν στο… κόλπο του παιχνιδιού, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε το… πόδι στο “γκάζι” και έφτασε τη διαφορά άμεσα στους 19 πόντους (42-23). Ο “δικέφαλος του βορρά” ροκάνισε ελάχιστα τη διαφορά στους 16 πόντους (42-26), αλλά οι “ερυθρόλευκοι” διατηρούσαν σταθερά σημαντική απόσταση, βρίσκοντας εύκολα λύσεις στην επιθετική πλευρά του παρκέ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη στη δεύτερη περίοδο, καθώς ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ολοκλήρωσε το ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 19 πόντους (49-30).

Εν συνεχεία, ο Ράιλι μείωσε με το… καλησπέρα της τρίτης περιόδου, χάρη σε τρίποντο για το 49-33, αλλά ο Βεζένκοφ πέτυχε έμμεσο τρίποντο και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 19 πόντους. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και δεν επέτρεπε στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει στο σκορ. Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός διατηρούσε σταθερά τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους, ενώ ο “δικέφαλος του βορρά” προσπαθούσε ανά διαστήματα να μειώσει με αξιόλογες προσπάθειες των Ράιλι, Ρένφρο και Πόλεϊ, αλλά καμία εξ αυτών δεν τον έφερε κοντά στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ βρήκε πρωτίστως σημαντικό δίποντο με τον Σλαφτσάκη και εν συνεχεία δύο τρίποντα με τους Πόλεϊ και Χαντς, ροκανίζοντας αισθητά τη διαφορά στους 14 πόντους, για το φινάλε της περιόδου (66-52).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός κλήθηκε να διαχειριστεί εκ νέου τον ρυθμό του παιχνιδιού, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να μειώσει περαιτέρω στο σκορ. Η διαφορά παρέμενε στους 14 πόντους, αλλά ο Λαρεντζάκης ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία και ξεκόλλησε την ομάδα του, διαμορφώνοντας το 71-55, οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Το σύνολο του Φώτη Τακιανού, παρόλο που πάλευε στο κλειστό γυμναστήριο του ΣΕΦ, δεν μπόρεσε να μειώσει εκ νέου σημαντικά στο σκορ και να απειλήσει τους “ερυθρόλευκους”. Ανά διαστήματα, οι “ασπρόμαυροι” έβρισκαν μεγάλα σουτ, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον τρόπο να διαχειριστεί και να ανεβάσει τη διαφορά, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 100-70.//

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 49-30, 66-52, 100-70.