“Ερυθρόλευκη” ραψωδία στην Πάτρα (video)

Ένας ονειρικός Ολυμπιακός με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια (17/30, 56%), διέλυσε τον Προμηθέα με 100-72 και συνέχισε την αήττητη πορεία του στο ελληνικό πρωτάθλημα. Στο 2-3 ρεκόρ “έπεσαν” οι Πατρινοί.

Το 7/7 στην Basket League έκανε ο Ολυμπιακός με εκκωφαντικό τρόπο, ισοπεδώνοντας τον Προμηθέα στην Πάτρα με. Οι “ερυθρόλευκοι” εκτελώντας με εξωπραγματικά ποσοστά έξω από τα 6,75 (56%) δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στο συγκρότημα του Μάκη Γιατρά. Κορυφαίοι για τους νικητές ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ που σημείωσαν από 22 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κουλμπόκα με 10.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό μπήκαν οι δύο ομάδες στην επίθεση, έχοντας τρομερά ποσοστά ευστοχίας. Μετά την συμπλήρωση 4 λεπτών, το σκορ ήταν στο 15-15. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν να “πυροβολούν” έξω από τα 6,75 με ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το εκπληκτικό 39-20. Για το Προμηθέα, σκόραραν οι Γιανγκ, Ντάγκουμπιτς και Κουλμπόκα.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με πλουραλισμό στην επίθεση, σωστές αποστάσεις και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας εντός πεδιάς, κατάφερε να αυξήσει την διαφορά του στους 20, 57-37, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για να περάσει με νίκη από την Πάτρα.

Με σπασμένα φρένα, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ, ήταν “άχαστος” από την περιφέρεια (6/6 σε αυτό το σημείο) και πήρε διαφορά 30 πόντων, 74-64 στο 25′. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διάθεση να πατήσουν φρένο. Σκυτάλη πήραν Βεζένκοφ και Φαλ με τους Πειραιώτες να κλείνουν την τρίτη περίοδο με το εντυπωσιακό συν 39!, 87-48.

Η διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αντί να μειώνεται αυξανόταν. Ο Ολυμπιακός, με γκολ – φάουλ του Κώστα Παπανικολάου προηγήθηκε με 41 πόντους διαφορά, 95-54 στο 34′. Οι φιλοξενούμενοι έσβησαν τις μηχανές από εκείνο το σημείο του αγώνα και μετά, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 100-72.//

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-39, 37-57, 48-87, 72-100

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Ντάνγκουμπιτς 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιανγκ 6 (2/7 σουτ), Γκίκας 5 (1), Τανούλης 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Κουλμπόκα 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κάουαν 2, Κόντιτ 10 (5/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 2, Λάγιος 2, Κακλαμανάκης, Σίμπσον 9 (3/5 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά), Βεζένκοβ 22 (5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλακ 11 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 22 (2/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα), Κάναν 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 3 (1/5 σουτ), Πάπας 3 (1), Φαλ 6 (3/3 δίποντα), Μπόλομποϊ 4