“Άτρωτος” Ολυμπιακός απέφυγε την παγίδα της Μακάμπι

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, δυσκολεύτηκε για δύο δεκάλεπτα απέναντι στους Ισραηλινούς, αλλά παίρνοντας πόντους και άμυνες από τον πάγκο και με τους Βεζένκοφ-ΜακΚίσικ να βγάζουν “φωτιές” στην επίθεση, πήρε τη νίκη με 95-89 και δεσπόζει στην κορυφή της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αφού κέρδισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 21η αγωνιστική και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 14-7. Από την πλευρά της, η ομάδα του Όντεντ Κάτας, υποχώρησε στο 11-10, αλλά παραμένει εντός οκτάδας. Οι Ισραηλινοί πρόβαλαν αντίσταση στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο και έφτασαν διψήφιες διαφορές, όμως από τη δεύτερη περίοδο και μετά, παραδόθηκαν στις ορέξεις των “ερυθρόλευκων” , γνωρίζοντας την ένατη ήττα, σε δέκα εκτός έδρας παιχνίδια.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από κοντά οι Σακίλ ΜακΚίσικ και Κώστας Παπανικολάου με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο εκπληκτικός Ρομάν Σόρκιν, που σταμάτησε στους 23 πόντους, με τον Γουέιντ Μπόλντγουιν να προσθέτει 14 και τον ΝτιΜπαρτολομέο 12.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Σάσα Βεζένκοφ να πετυχαίνει δύσκολο καλάθι και τον Κόλσον να απαντάει με πέντε συνεχόμενους πόντους, μετά το γκολ-φάουλ, από τον Φαλ (3-5 στο 2′). Η Μακάμπι ακολουθούσε στα πρώτα λεπτά το γρήγορο ρυθμό, που ήθελε να επιβάλλει στο παιχνίδι του ο Ολυμπιακός, χτυπώντας σε επιθέσεις λίγων δευτερόλεπτων, λόγω και της απουσίας χειριστών της μπάλας από την πεντάδα της (8-10 στο 4′). Τέσσερις χαμένες βολές του Φαλ δεν έδωσαν τη δυνατότητα στους “ερυθρόλευκους” να πλησιάσουν, που αστοχούσαν και σε κοντινά lay-up, με τους φιλοξενούμενους να έχουν βρει ρυθμό και να φτάνουν στο +10 (8-18 στο 6′). Πέντε αναπάντητοι πόντοι του Βεζένκοφ κατέβασαν τη διαφορά, προσωρινά, στο -6 από το -11, που την είχε φτάσει με το τρίποντο του Κόλσον, για να κλείσει το δεκάλεπτο με την ομάδα του Κάτας στο +1 (25-24), μετά από ξέσπασμα των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μακάμπι συνέχισε να πιέζει με “double-team” τον παίκτη του Ολυμπιακού, που είχε την μπάλα στην κορυφή της ρακέτας, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στα πρώτα 3′ λεπτά, έχοντας από δύο μόλις πόντους (26-27 στο 13′). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του ΜακΚίσικ έφεραν μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό μετά από το αρχικό 8-7 και ανάγκασαν τον Κάτας να καλέσει “time-out” (31-27 στο 14′). Το 7-0 των “ερυθρολεύκων” σταμάτησε από ένα jump-shoot του Μπόλντγουιν, όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν γυρίσει το διακόπτη και με τον ΜακΚίσικ να δείχνει σε καλό βράδυ, έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 (39-31 στο 16′). Μάλιστα, με τρίποντο του Λαρεντζάκη πήρε και διψήφια διαφορά στο 17′ για το 44-34, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +15 (51-36), χάρη σε εντυπωσιακό κάρφωμα του ΜακΚίσικ, για τον Ολυμπιακό, που εγκλώβισε με την άμυνά του τους Ισραηλινούς στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη, η Μακάμπι μπήκε με περισσότερο καθαρό μυαλό και τον Σόρκιν να δεσπόζει στα δύο καλάθια. Κάπως έτσι, κατέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (56-46 στο 22′). Ο Ισραηλινός σέντερ έκανε εκπληκτικό παιχνίδι και παρά την προσπάθεια του Παπανικολάου και το τρίποντο του Κέιναν, η… απόσταση μειώθηκε στους 9 πόντους μετά από ώρα (64-55 στο 25′). Παρά το αρχικό της ξέσπασμα, η Μακάμπι δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ τον Ολυμπιακό, που είχε και την απουσία του Κώστα Σλούκα, ο οποίος ένιωθε ενοχλήσεις και είχε μείνει στα αποδυτήρια μετά την ανάπαυλα (69-55 στο 27′). Δύο συνεχόμενες άστοχες προσπάθειες των γηπεδούχων, επέτρεψαν στην ομάδα του Κάτας να κατεβάσει εκ νέου τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (69-61 στο 29′), για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο +7 για τους Πειραιώτες (71-64).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο, με τον ΝτιΜπαρτολομέο να είναι “καυτός” από τα 6,75 και τη διαφορά να πέφτει στους τέσσερις (73-69 στο 33′). Το τρίποντο του Πίτερς και το κάρφωμα του ΜακΚίσικ έδωσαν εκ νέου “ανάσα” στην ομάδα του Μπαρτζώκα (79-69 στο 34′), η οποία διαχειριζόταν και με σωστό τρόπο τα φάουλ που είχε να δώσει. Ο Ολυμπιακός με το “second unit”, δυσκολευόταν να βρει εύκολους πόντους, τη στιγμή που στην άμυνα τα πήγαινε τα εξαιρετικά. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη ανέβασε ξανά πάνω από τους δέκα τη διαφορά (86-74), με τον Πίτερς να τον ακολουθεί και να δίνει προβάδισμα 15 πόντων στον Ολυμπιακό (89-74), 2:25” πριν το φινάλε. Δύο τρίποντα των φιλοξενούμενων σε 50 δεύτερα, έφεραν εκ νέου το παιχνίδι στο -9, όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν τη σημαντική νίκη με 95-89.

Ο MVP

Πολυτιμότερος, για άλλο ένα φετινό παιχνίδι του Ολυμπιακού και πρώτο μετά το τραυματισμό του, αναδείχθηκε ο Σάσα Βεζένκοφ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-36, 71-64, 95-89

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9, Κέιναν 9, Σλούκας 3, Λαρεντζάκης 8, Λούντζης, Παπανικολάου 10, ΜακΚίσικ 13, Βεζένκοφ 16, Πίτερς 9, Φαλ 2, Μπλακ 9, Μπολομπόι

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όντετ Κάτας): Άνταμς 13, Μπόλντγουιν 14, ΝτιΜπαρτολομέο 12, Χίλιαρντ 2, Μπράιμο 6, Χόλινς, Μάρτιν 6, Μένκο, Σόρκιν 23, Κοέν, Κόλσον 13, Νίμπο 2

Ολυμπιακός: εκτός με Φενέρμπαχτσε (31/01)
Μακάμπι Τελ Αβίβ: εκτός με Μπαρτσελόνα (31/01).//