“Απέδρασε” από τη Γαλλία με… ήρωα Κλάιμπερν

Η Αναντολού Εφές πήρε σπουδαία νίκη (90-89) στο “Αστρομπάλ” απέναντι στη Βιλερμπάν, με τον Αμερικανό φόργουορντ να “καθαρίζει” για τους Τούρκους στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε… βήμα οχτάδας στη Γαλλία, καθώς πλέον βρίσκεται στο 12-12, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο από τους υπόλοιπους διεκδικητές. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 8-17 και παραμένουν στην προτελευταία θέση της Euroleague.

O Σέιν Λάρκιν ήταν “ζεστός” στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι φιλοξενούμενοι προγήθηκαν με 7-6, στο 3′. Οι Γάλλοι πέρασαν μπροστά, όμως η Αναντολού Εφές με συνεχόμενους πόντους του Ροντρίγκ Μπομπουά ανέκτησε το προβάδισμα (13-12, 7′). Οι Τούρκοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 23-18, αφού στα τελευταία λεπτά ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στην προηγούμενη περίοδο και ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (31-23, 13′). Με τον Νάντο Ντε Κολό να… αναλαμβάνει δράση, η Βιλερμπάν αντέδρασε και έκανε ένα 10-0 σερί (33-31, 16′). Οι δύο ομάδες έδειξαν τις επιθετικές τους… αρετές στο τέλος του ημιχρόνου, με τους Γάλλους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-45.

Η Αναντολού Εφές επέστρεψε στο παρκέ με αποφασιστικότητα για να γυρίσει το παιχνίδι και σε πρώτη φάση ισοφάρισε σε 56-56, στο 23′. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο και οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να είναι ισόπαλες (61-61, 26′). Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έκαναν ένα σερί 11-0 και έκλεισαν προηγούμενοι με 72-61.

Η Βιλερμπάν μπήκε στην τελευταία περίοδο… ψυχωμένη και μείωσε στους τέσσερις πόντους (77-74, 33′). Οι Γάλλοι συνέχισαν την αντίδραση τους και με “μπροστάρη” τον Ντε Κολό ισοφάρισαν σε 82-82, στο 36′. Το… θρίλερ συνεχίστηκε και οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να είναι στα ίσια (86-86, 39′). Ο Γουίλ Κλάιμπερν χάρισε τη νίκη στην Αναντολού Εφές (90-89), καθώς στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα είχε 4/4 βολές και κλέψιμο στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων.