“Άντεξε” η Ρεάλ στον ισπανικό… εμφύλλιο!

Η “Βασίλισσα” παρά την πίεση που της άσκησε η Βαλένθια, κατάφερε να επικρατήσει με 95-91 στο ισπανικό ντέρμπι για την 28η αγωνιστική της Euroleague.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες, η Ρεάλ Μαδρίτης… επιβίωσε στο τέλος και επιβλήθηκε με 95-91 επί της Βαλένθια. Με την επικράτηση αυτή, οι “μερέγχες” ανέβηκαν στο 19-8 και στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας αντίστοιχα, ενώ οι “νυχτερίδες” έπεσαν στο 13-15, χάνοντας σημαντικό “έδαφος” στο “κυνήγι” της οκτάδας.

Φρενήρης ήταν ο ρυθμός και από τις δυο ομάδες στην αρχή της αναμέτρησης, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να προηγείται με το ισχνό +4 (16-12, 7′) μετά τις ενέργειες των Γκος και Χεζόνια. Η Βαλένθια είχε άμεσα τις λύσεις της έτοιμες κυρίως μέσω του Πρέπελιτς έξω από τα 6,75 μέτρα, αλλά και την κυριαρχία του Ριβέρο στο “ζωγραφιστό”. Το τρίποντο του Κορνελί στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, ήταν αυτό που έδωσε και προβάδισμα τεσσάρων πόντων (24-20) στη “Βασίλισσα”.’

Η έλευση των Ταβάρες και Ρούντι στη δεύτερη περίοδο έδωσε ενέργεια και σκορ στην ομάδα του Τσους Ματέο, η οποία είχε διαρκώς το προβάδισμα υπέρ της, χωρίς να… ξεφεύγει. Ο “θηριώδης” σέντερ των Μαδριλένων έκανε… ό,τι ήθελε την άμυνα των “νυχτερίδων”, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στο +8 (41-33, 17′) και στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε… διψήφια μεγέθη (47-35, 19′) χάρη στις ενέργειες των Ντεκ και Μούσα. Το πρώτο μέρος του ματς ολοκληρώθηκε στο +9 (49-40) υπέρ της Ρεάλ, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν.

Η ομάδα του κόουτς Μουμπρού ξεκίνησε “καυτή” το τρίτο δεκάλεπτο και “έτρεξε” ένα επιμέρους σκορ 8-2, μειώνοντας στους 3 πόντους (51-48, 22′) μετά από καλάθια των Τζόουνς και Ντούμπλιεβιτς. Στη συνέχεια, οι “νυχτερίδες” πέρασαν και μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με τρίποντο του Λόπεθ-Αροστέγκι (53-54, 26′). Οι “μάχες” συνεχίστηκαν εκατέρωθεν, ώσπου ο Ντεκ με ένα μικρό σερί να δίνει προβάδισμα 5 πόντων (64-59, 27′) στους “μερέγχες”. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +6 (71-65) για τη Ρεάλ με την προσπάθεια του Πουαριέ.

Οι Κορνελί και Πουαριέ αποτέλεσαν σημαντικό πρόβλημα για την άμυνα της Βαλένθια στην αρχή της τελευταίας περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα με τους Έβανς και Ντούμπλιεβιτς να μην αφήνουν τη “Βασίλισσα” να ξεπεράσει τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Oι Χάρπερ, Γουέμπ και Τζόουνς έβαλαν… δύσκολα στους γηπεδούχους, καθώς μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά σε κομβικό σημείο (83-82, 38′). Οι Μούσα και Ντεκ απάντησαν για τη Ρεάλ, η οποία είχε… μαξιλαράκι 4 πόντων (90-86) στο τελευταίο λεπτό του ματς. Παρά τις δύσκολες και εύστοχες προσπάθειες του Τζόουνς, οι Μαδριλένοι έμειναν ψύχραιμοι από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” και πανηγύρισαν σημαντική νίκη με 95-91, “σκαρφαλώνοντας” στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-40, 71-65, 95-91

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Τσους Ματέο): Γουίλιαμς – Γκος 8 , Φερνάντεθ 8 (2/7 τρίποντα, 5 ασίστ) , Χάνγκα 3 (1), Χεζόνια 9 (1) , Ροντρίγκεθ 5 (13 τρίποντα, 7 ασίστ) , Ντεκ 18 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Πουαριέ 11 (6 ριμπάουντ) , Κορνελί 11 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ταβάρες 14 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη) , Μούσα 8 (1/6 τρίποντα)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Άλεξ Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1) , Κλαβέρ 2 , Πουέρτο 3 (1) , Πρέπελιτς 4 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ) , Γουέμπ 6 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Λόπεθ – Αροστέγκι 6 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα) , Τζόουνς 19 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 2 λάθη) , Ράντεμπο 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντούμπλιεβιτς 10 (2/5 τρίποντα) , Ριβέρο 17 (5/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές)

Ρεάλ Μαδρίτης: Εκτός με Αναντολού Εφές (14/03)
Βαλένθια: Εντός με Φενέρμπαχτσε (16/03)