“Άνετη” επικράτηση στην πρεμιέρα του “Παύλος Γιαννακόπουλος”

Οι “πράσινες” νίκησαν με 73-59 τις Εσπερίδες Καλλιθέας σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι… άνοιξε την αυλαία του τριήμερου (16-18/9) τουρνουά που διοργανώνει ο Παναθηναϊκός, με τους οικοδεσπότες να ξεκινούν με το… δεξί.

To «τριφύλλι» έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση για τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Στην πρώτη περίοδο, οι «πράσινες» μπήκαν πολύ δυνατά και έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι με διάφορους τρόπους και έτσι πήραν προβάδισμα με 26-16.

Στη δεύτερη περίοδο άλλαξε λίγο η εικόνα του παιχνιδιού, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να διατηρήσει τα ίδια στάνταρ, ωστόσο κράτησε το προβάδισμα και πήγε με το υπέρ του 40-39 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη περιόρισαν τον αντίπαλο τους και έχτισαν και πάλι διαφορά, καθώς το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 58-49.

Με την ίδια περίπου “συνταγή” κινήθηκε και στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός και έφτασε δίκαια στη νίκη με 73-57.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Ζιάκα, Κωτούλα 4, Παυλοπούλου 7, Πότερ 12 , Σωτηρίου 8, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 3, Παλάσκα 2, Κάρτερ 12, Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 4.

Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα, Βιρσότζε 8, Παπαϊωάννου, Τοϊάνα 8, Αρσενιάδου, Πρίφτη, Κορρέ 5, Μπενέκη 2, Μαργέλου, Κασαπόγλου 7, Χίγκινς 17, Μπουζαπζίν 10.