“Άλωσε” το Βερολίνο… σαν σε προπόνηση!

Με μία σπουδαία ανατροπή στα τελευταία 13 λεπτά, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε της Άλμπα με 83-70 και έκανε… άλμα οκτάδας στην Euroleague, έχοντας πλέον τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε ματς.

Οι Ισραηλινοί “ανέβηκαν” στην 7η θέση με ρεκόρ 8-7 και πλέον πατάνε γερά στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Από την άλλη, οι Γερμανοί ηττήθηκαν για 12η συνεχόμενη φορά και παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας.

Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Μάρτιν ήταν αυτός που ξεχώρισε, ωστόσο η Άλμπα έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στη συνέχεια να… ξεφύγουν δύο διαφορετικές φορές. Ο Λουκ Σίκμα έκανε “τα πάντα” στο παρκέ, οδηγώντας την ομάδα του εκ του ασφαλούς στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (47-40).

Το μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου κύλισε στον ίδιο ρυθμό για αρκετή ώρα, με το σκορ να φτάνει στο 60-51 υπέρ των Γερμανών. Σε εκείνο το σημείο ωστόσο, η ομάδα του Όντεντ Κάτας… ξύπνησε. Με ένα τρομερό σερί 32-10, η εικόνα του αγώνα άλλαξε πλήρως και οι Ισραηλινοί όχι μόνο πήραν το προβάδισμα, αλλά το έκαναν και… εύκολα. Άνταμς και Μπράουν οδήγησαν τους φιλοξενούμενους σε ένα διπλό μεγάλης σημασίας, μιας και έβαλε την Μακάμπι στην οκτάδα.