“Άλωσε” το Μιλάνο η Φενέρ

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και του Νικ Καλάθη επιβλήθηκε με “όπλο” της το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο που πραγματοποίησε επί της Ολίμπια με 82:72 για την 10η αγωνιστική της Euroleague.

Την 9η της νίκη σε 10 παιχνίδια πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε, η οποία συνεχίζει απτόητη στην Euroleague. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του κόουτς Ιτούδη ανέβηκε στο 9-1, την ίδια ώρα που η Ολίμπια Μιλάνο έπεσε στο 3-7 και στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα της διοργάνωσης, δημιουργώντας αρκετές αμφιβολίες για την αγωνιστική της εικόνα.

Το ματς άρχισε με τις δυο ομάδες να δίνουν μεγάλες “μάχες” στο παρκέ, ωστόσο σύντομα η Ολίμπια Μιλάνο “έτρεξε” ένα 8:0 σερί, παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων (11:5, 6′) με πρωταγωνιστές της τον Καμπαρό και τον Βόιτμαν. Η Φενέρμπαχτσε δεν έβρισκε καλό ρυθμό στην επίθεσή της, όμως κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους (13:10, 8′) με βολή του Γκούντουριτς. Οι Ιταλοί “έκλεισαν” στο +6 (21:15) την πρώτη περίοδο, δείχνοντας εμφανώς βελτιωμένη εικόνα.

Οι Χέιζ και Τζεκίρι έδωσαν προσωρινά λύσεις στην ομάδα του κόουτς Ιτούδη στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές” σε εκείνο το σημείο. Με κύριους εκφραστές τους τον Τόμας, τον Χάινς, αλλά και τον Μήτρου-Λονγκ, οι Ιταλοί “έτρεξαν” ένα 12:0 σερί, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 16 πόντους (35:19). Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και με πρωτεργάτες τον Καλάθη και τον Γουίλμπεκιν, έφεραν το ματς ξανά στους 5 πόντος (37:32) για την ανάπαυλα του αγώνα.

Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη άρχισε “ζεστά” την τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Καλάθη και Χέιζ, προσπέρασε για πρώτη φορά στο προβάδισμα σήμερα (39:40, 23′). Η Ολίμπια Μιλάνο που δεν είχε την ανάλογη εικόνα στο δεύτερο μέρος του αγώνα, βρήκε σκορ από τον Μήτρου-Λονγκ, ο οποίος μείωσε ξανά στον πόντο (44:45, 26′), όμως η Φενέρ είχε τον πρώτο λόγο. Οι φιλοξενούμενοι με τους Γκούντουριτς, Χέιζ και Έντουαρντς, έφεραν τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (48:58) για την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Τούρκοι με εκπληκτική αμυντική λειτουργία κράτησαν σε… χαμηλά επίπδα τους Μιλανέζους, με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφιους αριθμούς στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Ο Μέλι με μια ατομική ενέργεια μείωσε στους 9 πόντους (59:68, 34′), όμως η ομάδα του Μεσίνα δεν έδειχνε ικανή να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Φενέρμπαχτσε να πανηγυρίζει ακόμα μια σπουδαία νίκη για την 10η αγωνιστική της Euroleague. Το τελικό σκορ του παινχιδιού διαμορφώθηκε στο 82:72 υπέρ των Τούρκων.

Ο MVP

Kορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ μέτρησε 5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 6/8 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 21:15, 37:32, 48:58, 72:82

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ, Βίλιους, Νίκολιτς

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Έτορε Μεσίνα): Τόμας 2, Λουγουαγού-Καμπαρό 15 (4/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μήτρου-Λονγκ 18 (3/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη), Πάνγκος 3 (1) , Μέλι 7 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρίτσι, Χολ 16 (2), Αλβίτι 3 (1), Χάινς 4, Φόγκτμαν 4.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 9 (3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιρσέν 3 (1) , Χαζέρ 4, Γουίλμπεκιν 8 (2) , Έντουαρντς 1 , Χέιζ-Ντέιβις 22 (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη), Τζεκίρι 7, Γκούντουριτς 11 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπούκερ 8 (4 ριμπάουντ) , Καλάθης 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίμαρα, 5 λάθη). //