“Άλωσε” την Βιτόρια η Μπάγερν

Διπλό στη γενέτειρα του Πάμπλο Λάσο για τους Βαυαρούς, οι οποίοι έκαναν μία φανταστική τελευταία περίοδο και επικράτησαν με 76-68 της Μπασκόνια εκτός έδρας για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Πολλές οι διακυμάνσεις του σκορ από την έναρξη κιόλας του παιχνιδιού. Το αρχικό 4-0 της Μπάγερν έγινε 10-6 υπέρ της Μπασκόνια κι αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για κάποια ομάδα στη πρώτη περίοδο, που έκλεισε στο 22-20 υπέρ των Βάσκων, με τρίποντο του Μάνιον στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Παρόμοιο το σκηνικό της αναμέτρησης και στη δεύτερη περίοδο, όπου πάλι καμία από τις δύο δεν μπορούσαν ξεφύγουν στο σκορ. Το έκαναν οι γηπεδούχοι με επιμέρους 9-3, κάτι που διαμόρφωσε το 39-32 στο 18ο λεπτό. Ωστόσο, ο Φρανσίσκο μίλησε την κατάλληλη στιγμή και με επτά πόντους στο φινάλε του πρώτου μέρους μείωσε σε 42-41.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την Μπασκόνια να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Μαρίνκοβιτς και Σεντεκέρσκις, που σημείωσαν από οκτώ πόντους έκαστος στην τρίτη περίοδο, έφθασαν να πάρουν διψήφια διαφορά με 62-52 στο 28′, αλλά η συνέχεια του αγώνα ήταν εντελώς διαφορετική.

Μόλις έξι πόντους πέτυχαν οι Βάσκοι στα τελευταία δώδεκα λεπτά του αγώνα και κάπως έτσι δεν γινόταν να κερδίσουν, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια. Επιμέρους 19-6 στην τέταρτη περίοδο για τους Βαυαρούς, που έφερε το τελικό 76-68 και το ρεκόρ τους στο 2-1, με την Μπασκόνια να μένει στο 1-2.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 42-41, 62-57, 68-76

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 4, Μάνιον 5, Ραϊέστι, Σεντεκέρσκις 10 (8 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 13 (3/8 τρίποντα), Μίλερ-Μακ-Ιντάιρ 5, Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ 7 (4 ριμπάουντ), Κότσαρ 6, Κοστέλο 8, Μονέκε 10 (4 ριμπάουντ).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 4 (11 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 12 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έντουαρντς 14 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βάιντεμαν, Γκίφαι 11 (2/3 τρίποντα), Μπόνγκα 2, Μπολμάρο 6, Ομπστ 3, Βίμπεργκ, Μπράνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ), Μπούκερ 8 (4 ριμπάουντ), Γκίλεσπι 8 (3 ριμπάουντ).//ΜΠ.