“Άλωσε” την Πόλη ο Ερυθρός Αστέρας

Πραγματοποιώντας μία φοβερή τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε με 85-76 στην Τουρκία στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, την οποία οδήγησε στην πρώτη της ήττα με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στον πάγκο.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε το 2024 για τον Ερυθρό Αστέρα, που πανηγύρισε μία τεράστια νίκη στην Πόλη και ανέβασε το ρεκόρ του στο 7-11, δείχνοντας πως έχει σφυγμό ακόμα στη μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Θετικό ντεμπούτο στην Euroleague για τον 18χρονο Νίκολα Τόπιτς. Από την άλλη, η Φενέρμπαχτσε σταμάτησε το σερί των επτά νικών που είχε σε όλες τις διοργανώσεις και έπεσε στο 10-8, κάτι που αποτελεί θετικό νέο για τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά (28-18). Ωστόσο το επιμέρους 16-9 του Ερυθρού Αστέρα στο δεκάλεπτο αυτό, έφερε το ματς στον πόντο (35-34) στην ανάπαυλα. Παρ’ όλα αυτά, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να ξεφύγει ξανά στη τρίτη περίοδο και όλα άλλαξαν μετά το 57-50. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 57-57 και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήραν την αναμέτρηση υπό τον έλεγχο τους.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 35-34, 57-57, 76-85

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 11 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλμπεκιν 14 (4/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Σανλί 3 (1), Παπαγιάννης (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο) , Χέιζ-Ντέιβις 21 (4/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ) , Μπιμπέροβιτς 4 (1), Γκούντουριτς 3 (1) , Ντόρσεϊ 8 (2/6 τρίποντα), Καλάθης 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Μάνταρ 8 (1) , Σεστίνα 2

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Τεοντόσιτς 6 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χάνγκα 12 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νταβιντόβατς , Λάζιτς 8 (2) , Τόμπι 3 (5 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 24 (8/9 δίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ) , Νέντοβιτς 7 (1) , Γκιεντράιτις 19 (7 ριμπάουντ) , Τόπιτς 4 (4 ασίστ), Ντος Σάντος 2 (4 ασίστ)